Zeman chce kvůli rudým spodkům odvolat šéfa své ochranky

Miloš Zeman chce odvolat ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese a avizuje i další personální změny. Kancelář prezidenta uvažuje rovněž o instalaci bezpečnostních rámů. Těmi by museli projít všichni zájemci o prohlídku nejnavštěvovanější české památky. Hlava státu tím reaguje na akci umělecké skupiny Ztohoven, která se v přestrojení za kominíky dostala na střechu Pražského hradu a vyměnila standartu za velké rudé trenýrky.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Samozřejmě, že ochranka selhala,“ uvedl prezident Zeman, který dnes zahajuje návštěvu Moravskoslezského kraje. „Prvním důsledkem je odvolání dosavadního ředitele policejní ochrany Pražského hradu a další personální změny budou patrně následovat.“ Umělce označil za „blbečky, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem.“

Dongres, který na Hradě vede ochranku prezidenta, je v personální pravomoci policejního ředitele. Podle Jiřího Ovčáčka prezident Zeman svým prohlášením vyjádřil jasnou vůli. „Nelze předpokládat, že by jeho vůli pan policejní prezident nerespektoval,“ řekl.

Konec Dongrese na Hradě by měl být podle Ovčáčka pouze technickou záležitostí. K odvolání ovšem dosud nedošlo. Sobotní postup hradních policistů prošetřuje Odbor vnitřní kontroly policejního prezidia a Tuhý se s Dongresem sejde ve čtvrtek, až se se závěry šetření seznámí. Jestli Zemanův požadavek vyslyší, policie neuvedla.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se obává toho, že incident narušil „elementární důvěru“ mezi prezidentem a jeho ochránci. Předpokládá, že se policejní prezident rozhodne v zájmu toho, aby ochranná služba neztratila dobrý kredit.

Video Zprávy v 16
video

Pod šéfem hradní ochranky rozhoupaly trenky židli

Ztohoven: Ovčáček je naším členem

Červené trenýrky nahradily standartu na střeše Nového královského paláce v sobotu, provokativní umělecký výtvor hradní zaměstnanci záhy odstranili. Policie případ šetří jako trestný čin krádeže a výtržnictví. V pondělí potom na Hradě zadrželi dalšího člena Ztohoven, prý se v montérkách znovu pokoušel dostat na střechu. To ale formace performerů popřela.

Prezident ústy svého mluvčího označil celou performanci „za fašizaci pražské kavárny“ – s odkazem na to, že jediná jiná vlajka, jež kdy vlála nad sídlem českých prezidentů, byla ta s hákovým křížem. Člen skupiny Petr Žílka následně v Událostech, komentářích oznámil, že se skupině ve skutečnosti podařilo infiltrovat do prezidentských kanceláří a že je Ovčáček jedním ze členů.

Video Události
video

Zeman chce kvůli rudým spodkům odvolat šéfa své ochranky

„K otevřeným institucím patří i to, že občas někdo vleze na střechu a tam se vyjádří,“ dodal Žílka před začátkem Hackers Congressu Paralelní Polis 2015, který se v Praze odehraje 2. až 4. října. Trenýrky byly i upoutávkou na kongres.