Janoušek chce s novým posudkem v ruce znovu otevřít svůj případ

Roman Janoušek není smířený se svým odsouzením na čtyři a půl roku vězení. Se svým právníkem zvažuje možnosti, jak by mu mohl vzdorovat. Chtějí třeba využít neprojednaný posudek doplněný o nové informace. Kvůli svému zdraví bude Janoušek usilovat i o přerušení trestu.

Lobbista Roman Janoušek se více než tři roky po nehodě, při níž v opilosti srazil svým autem ženu, může znovu vrátit do soudní lavice. Chce k tomu využít posudek, podle kterého nesrazil ženu čelně a který neprojednal městský ani odvolací soud. K dokumentu prý se svým advokátem získal i nové informace. Případu by se nyní měl věnovat prvoinstanční pražský městský soud, který nařídí jednání o obnově řízení během několika týdnů od doby, kdy oficiálně dostane žádost. 

Janoušek ale může narazit na to, že o jeho odsouzení budou rozhodovat titíž lidé, jako dříve. „Podle rozvrhu práce toto projednává stejný senát, který to řešil i v prvním stupni,“ zmínila mluvčí soudu Markéta Puci. Janouškův advokát každopádně zmínil, že v přípravě je i ústavní stížnost.

Janoušek údajně potřebuje další operaci

Ještě před tím, než by se rozhodovalo o Janouškově propuštění, by mohl soud jednat o přerušení trestu. Důvodem jsou zdravotní potíže, na které Janoušek upozorňoval před nástupem trestu. Janouškovi už dokonce v minulosti vyoperovali hematom a podle advokáta bude kvůli závratím zřejmě potřebovat další zákrok v oblasti hlavy.

Musela by to nicméně schválit komise lékařů, šéf věznice a nakonec soud. Janouškovu operaci doporučuje zejména šéf vrchlabské nemocnice, kde byl podnikatel hospitalizovaný před nástupem do vězení. „Jeho obtíže jsou velmi výrazné a je třeba se jimi zabývat,“ upozornil Vladimír Dryml.

Video Události
video

Události ČT: U městského soudu chce Janoušek znovu otevřít svůj případ

I tak by mohl mít Janoušek s touto cestou problémy, příliš často totiž k přerušení trestu nedochází. „Jsou to výjimečné případy. Zažil jsem pouze jednou jedinkrát přerušení výkonu trestu u Crohnovy nemoci a bylo to na dobu deseti dnů,“ uvedl nezávislý právník Jaroslav Ortman.

Navíc už jednou to touto cestou Roman Janoušek zkoušel. Se žádostí o přerušení trestu ze zdravotních důvodů ale letos na jaře u brněnského krajského soudu neuspěl.

Okolnosti incidientu, který Janouška přivedl do věznice

Roman Janoušek podle pravomocného verdiktu porazil 23. března 2012 v pražské Michli řidičku vietnamské národnosti. Předtím naboural do jejího auta a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit.

Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

Rekonstrukce nehody Romana Janouška
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Janoušek, kterému policisté po incidentu naměřili 2,2 promile alkoholu, se hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.

Městský soud v Praze nejprve vyměřil trest tří let vězení, Vrchní soud trest zpřísnil o polovinu.