Zaorálek: Uprchlická vlna do Česka může přijít z Ukrajiny, na ni kvóty nemyslí

Nejenom kvůli principům či odporu části veřejnosti, ale také kvůli očekávání další uprchlické vlny, která bude mít za cíl Česko, odmítá vláda návrhy na zavedení uprchlických kvót. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek upozornil v Událostech, komentářích, že se letos v Česku výrazně zvýšil počet žadatelů o azyl, většinou přitom jde o Ukrajince.

Video Lubomír Zaorálek: Když sem jdou Ukrajinci, je evidentní, že budeme pracovat s nimi
video

Lubomír Zaorálek: Když sem jdou Ukrajinci, je evidentní, že budeme pracovat s nimi

Od lidí přicházejících z Ukrajiny vzešla více než polovina z 990 žádostí o mezinárodní ochranu, které letos obdržely české úřady. S velkým odstupem jsou za nimi Kubánci a Syřané. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) očekává, že migrační vlna z Ukrajiny ještě zesílí a jedním z jejích významných cílů bude Česko. Je proto přesvědčen, že je špatně, pokud se Evropská komise spolu s částí států EU pokouší prosadit jednostranné přerozdělení migrantů, kteří přicestovali do Itálie či Řecka. „Ale my už teď máme většinu uprchlíků z Ukrajiny a tam je přesídlených 1,3 milionu. To je skupina uprchlíků, která sem logicky jde, protože tady mají rodiny. Syřané jdou do Německa, protože tam mají rodiny, a tady je to podobné,“ shrnul ministr.

Kromě možné vlny imigrantů z Ukrajiny, o které by se Česko muselo postarat současně s uprchlíky přidělenými podle kvót, se ale vláda staví proti jejich zavedení také proto, že jižní státy nesplnily to, co měly. Požadovaná registrační centra ani přiměřené posílení ochrany vnější hranice EU totiž Lubomír Zaorálek nevidí. „Jsme kritizováni za to, že jsme nepružní v akceptování relokací, ale já tady zase vidím nepružnost v tom reagovat na to, co my jsme požadovali,“ poznamenal.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala sice postoj vlády vůči kvótám schvaluje, současně však kritizuje kabinet pro nečinnost. Míní, že jednání ministrů v Bruselu nestačí. „Ukazuje se, že Unie nemá řešení skutečných problémů. Pokud to neřeší v klidu a administrativně, tak to vůbec vyřešit nedokáže. Nakonec se vracíme k řešení v rámci jednotlivých států. Bylo by naivní nevidět, že to je fakt. Česká vláda podle toho musí jednat,“ poznamenal v Událostech, komentářích.

Vláda přitom chce s dalšími kroky počkat na nadcházející schůzku ministrů vnitra, která se má věnovat kvótám, a na summit lídrů evropských států, který na ni naváže. Tam by měli předsedové vlád hovořit především o způsobech, jak zastavit migrační vlny v zemích původu. Až potom se sejde Bezpečnostní rada státu. Ta bude o situaci jednat 30. září.