Muži zákona páchají více trestných činů, nechybí ani výroba drog

V řadách mužů zákona roste počet trestných činů. Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhala v loňském roce o čtyři desítky víc příslušníků ozbrojených sborů než předloni. Podle výroční zprávy, kterou Česká televize získala, šlo i o trestné činy spojené s distribucí a výrobou drog. Zpráva je nyní ve vládním informačním systému. Jakmile se k ní vyjádří všechna dotčená ministerstva, bude předložena vládě.

Do ozbrojených sborů patří kromě policistů také celníci a vězeňská služba. Celkem bylo v roce 2014 obviněno 313 lidí, z toho 161 policistů. Tabulku trestných činů vede suverénně zneužití pravomoci. Dopustilo se ho 110 lidí.

Devatenáct lidí inspekce stíhala i kvůli drogovým deliktům a 37 za podvody. „Jde o excesy jedinců, kteří u policie nemají co dělat,“ poznamenala mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Nejvíce trestných činů, 21 procent, prověřovala inspekce v Ústeckém kraji, na druhém místě je s 19 procenty Praha. V hlavním městě si vyslechla obvinění například dvojice příslušníků vězeňské služby, které loni v prosinci utekl vězeň Novák z vyšetření v Thomayerově nemocnici. V dubnu byl jeden ze strážců odsouzen ke dvěma rokům podmíněně za porušení kázeňské povinnosti.

Video Události
video

Události: Mezi muži zákona přibývá trestných činů

U soudu skončila i pražská honička policistů s motorkářem z loňského léta. Podle záznamu bezpečnostní kamery jeden z policistů zraněného ležícího motocyklistu kopl a dvakrát udeřil do hlavy. GIBS policistu stíhal za zneužití pravomoci. Od prvoinstančního soudu odešel letos vinný, ale bez trestu. Žalobce se odvolal.

Oproti roku 2013 se také téměř o polovinu zvýšil počet sledovaných telefonů, kdy inspektoři prověřovali policisty a další členy ozbrojených složek. Problémům se ale nevyhnul ani samotný GIBS. Na konci loňského roku si zaměstnanci stěžovali na sledování mobilních telefonů, o kterém nevěděli. Podle vedení se ale nic nezákonného nestalo.