Nepromokavé materiály a návrat k bundokošilím - policie chystá velké převlékání

Policie začala v praxi testovat nové uniformy. Jsou vyrobeny z kvalitnějších a hlavně nepromokavých materiálů. Ty staré byly podle policejního prezidia nevyhovující. Nový stejnokroj bude zatím nosit jen několik desítek až stovek policistů ve dvou krajích a teprve na základě jejich reakcí se začnou vyrábět ve velkém. Převlékání policejního sboru bude trvat čtyři roky.

Nové policejní uniformy
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Například nové takzvané „tričko-košile“ policistů mají světlejší barvu a jiný střih. I materiál je příjemnější. Pro policisty ve službě jsou ale asi nejpodstatnější nové kalhoty. Ty staré se prý špatně udržují a zůstávaly na nich skrvny. Problém byl i s jejich velikostmi a rezavějícími zipy. Do terénu teď budou mít nově kalhoty ze softshellového materiálu.

Policisté dostanou také bundy na zimu i léto, reflexní vesty s kapsami, termotrička, kšiltovky a zásahové kombinézy. Staronovou součástí výstroje budou bundokošile, ke kterým se policie vrací po více než dvaceti letech. 

Nové uniformy zatím testují jen v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Až je tam „vyladí“, vypíše policie výběrové řízení na celou dodávku. Podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové to bude na přelomu roku. 

Efektivnější rozlišení hodností a návrat k tradicím - i tyto funkce mají nové uniformy splnit.„Navazujeme na tradice, takže občané znovu uvidí na stejnokrojích červené prvky,“ uvedl Miroslav Šteinbach z Analyticko-legislativního odboru policejního prezidia.

 

Policistům ale přibudou i povinnosti. Novinkou je, že vždy musí mít pokrývku hlavy. Buď baret, lodičku nebo standardní „placatou“ čepici.

Inspirací pro některé části nové výstroje bylo oblečení policistů v Rakousku, Německu a Nizozemsku.

Výběrové řízení na výrobce uniforem bude vyhlášeno na začátku roku 2016, kompletní převlečení policie je v plánu do konce roku 2019. Rozpočet na výstroj se kvůli novinkám zvýší na 140 milionů korun ročně.

Video Události
video

Události: Nové uniformy pro policii