Americký konvoj opustil Vyškov a míří do Maďarska

Americký konvoj definitivně opustil vyškovské kasárny. Vydal se na druhou část cesty do Maďarska, kde se zúčastní cvičení vojsk Severoatlantické aliance. Celkem 150 vozidel s více než pěti sty vojáky ale nevyrazilo najednou, nýbrž v šesti skupinách s časovým rozestupem 45 minut. Poslední americký voják tak Vyškov opustil chvilku před 22. hodinou.

Americký konvoj opouští vyškovské kasárny
Zdroj: ČT24

Na odjezd první vlny vozidel se přišlo podívat ke kasárnám několik desítek lidí, především s malými dětmi, z nichž mnohá si prohlížela americká bojová vozidla. Kontakt s lidmi se omezil na mávání. Trasa byla naplánovaná z Vyškova po silnici R46 do Brna, a z něj po dálnici D2 na hraniční přechod se Slovenskem Lanžhot-Brodské. Doprovází ho česká vojenská policie.

Zázemí americký vojákům poskytla Vojenská akademie ve Vyškově. Vojáci v ní přenocovali a především dotankovali palivo do vozů. Konvoj tvoří 550 vojáků, 150 vozidel a 54 návěsů. Vojáci měli v Česku přestávky na dotankování paliva u Stříbra na Plzeňsku a u Bernartic ve středních Čechách na dálnici D1.

Americký konvoj opouští vyškovské kasárny
Zdroj: ČT24

Poslední část konvoje amerických vojáků, kteří míří na cvičení Brave Warrior do Maďarska, dorazila do Vyškova nad ránem. První kolona byla v tamních kasárnách již od nedělního odpoledne. „Bylo to fantastické. Přijeli jsme do Česka dnes ráno, cestou jsme měli absolutní podporu české armády i policie. Je fantastické vidět dva partnery z NATO takto spolupracovat,“ chválil si velitel části konvoje Cary Fitzpatrick.

Cílem vojáků z 2. jízdního pluku americké armády je Maďarsko, ale v neděli jim stačilo dostat se do Vyškova. Jejich průjezd z Bavorska napříč Čechy a Moravou ale nebyl bez problémů. První z šesti kolon konvoje, který se na cvičení tentokrát nepřesouvá po železnici, dorazil do vyškovských kasáren včas kolem 17:30, zbylé se ale zpozdily. Ve druhé koloně se na cestě porouchalo vozidlo a zbylé čtyři skupiny se zastavily, aby mezi sebou udržely dostatečné rozestupy.

„Nejlepší bylo vidět všechny ty lidi s vlajkami,“ chválil si velitel Cary Fitzpatrick
Zdroj: ČT24

Namísto pozdního večera potom poslední kolona dorazila do Vyškova až ve 4:30. S průjezdem pomáhalo Ředitelství silnic a dálnic, které poskytlo své zázemí pro tankování, a také policie. „Všechno palivo, které tankujeme, nám poskytla česká armáda,“ potvrdil vděčně Fitzpatrick.

Video Michal Zdobinský: Každý přesun je originální
video

Michal Zdobinský: Každý přesun je originální

Vedli vlajkonoši, odpůrců bylo poskrovnu

Konvoj americké armády projíždí po českých silnicích letos již podruhé. Jízda napříč Evropou nazvaná Dragoon Ride vzbudila na jaře značný zájem veřejnosti, zazněly kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem i podpora amerických vojáků. U cesty je potom zdravily tisíce lidí.

Skupiny příznivců se sešly u dálnic i tentokrát, aby koloně, ve které se přesunuje 150 vozidel a 550 vojáků, zamávaly. Naopak odpůrci byli spíš jednotlivci. „To byla nejlepší věc: vidět všechny ty civilisty, kteří nám u cesty mávali českými, americkými vlajkami nebo zástavou NATO. To bylo absolutně skvělé,“ uzavřel Fitzpatrick.