Sobotka: Pokud by prošly kvóty, tak vláda ztratí možnost počet uprchlíků regulovat

Pokud bude na úrovni Evropské unie schválen trvalý mechanismus na přerozdělování uprchlíků, tak už pak nebude česká vláda schopná zasáhnout do počtu migrantů v příštích letech. V Otázkách Václava Moravce to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Z toho důvodu prý Česko i další země visegrádské skupiny odmítají povinné kvóty: „My nechceme nic jiného, než abychom měli do budoucna možnost dobrovolně se rozhodnout pomáhat. My pomáháme a jsme připraveni pomáhat, ale na dobrovolném principu." Kvůli přílivu uprchlíků také česká policie posiluje opatření na hranicích s Rakouskem. 

Bohuslav Sobotka a Vojtěch Filip hosty Otázek Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vystoupil tento týden s projevem, ve kterém navrhl další kvóty na přerozdělení asi 120 tisíc uprchlíků. „Já jsem četl Junckerovo vystoupení v Evropském parlamentu, ale ta argumentace je vedena špatným směrem. Když např. Rakousko po 21. srpnu 1968 přijímalo české uprchlíky, tak to nedělalo na základě nějakých kvót nebo nařízení Bruselu, ale proto, že se tak dobrovolně rozhodlo,“ prohlásil Sobotka.

Podle něj povinné kvóty nebudou fungovat, protože migranti, kteří v Evropě žádají o azyl, tak činí v Německu nebo Švédsku: „V případě, že na základě kvót budou přerozděleni, tak my je tady v ČR nebudeme moci držet v detenčních zařízeních – budou tady volně ubytováni a samozřejmě bude na nich, jestli tady zůstanou, nebo ne. Bude pro ně velmi jednoduché se přesunout tam, kam ve skutečnosti utíkali.“  

Sobotka v neděli telefonicky hovořil se šéfem Evropské komise Junckerem a oba se prý shodli na nutnosti hledat společné evropské řešení uprchlické krize bez toho, aby byly přehlasovány některé členské země EU. Juncker obvolával premiéry v souvislosti s pondělním jednáním ministrů vnitra zemí EU k otázce migrantů.

Milan Chovanec

ministr vnitra

 „Česká policie posiluje opatření na hranicích s Rakouskem. O dalším postupu se rozhodne podle počtu uprchlíků mířících do České republiky.“

Milan Chovanec

ministr vnitra

Filip: Pokud by prošly kvóty, tak bych zvažoval žalobu

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se Junkcer projevil jako zcela nekompetentní člověk: „Protože na to, že nebudeme chtít kvóty, upozorňovaly země visegrádu už dříve, i když ne možná tak tvrdě. A za druhé – on mluvil o jakýchsi 160 tisících uprchících, přitom všechna čísla, která měl, byla mnohem vyšší.“

Jean-Claude Juncker představil návrh Komise k řešení uprchlické krize
Zdroj: Reuters
Autor: Vincent Kessler

Podle něj už 40 tisíc migrantů, o kterých se mluvilo v souvislosti s kvótami na jaře, ukazovalo, že jde o trik Evropské komise vůči jednotlivým státům. „S tím, že nám řeknou jakési pomocné číslo – procento – a pak nám je budou rozdělovat podle toho, kolik jich přijde,“ tvrdí Filip. Je prý přesvědčen, že to byla od počátku záměrná lež.

„Pokud by i přes odpor zemí visegrádu kvóty prošly, tak bych jako premiér zvažoval žalobu ČR u Evropského soudního dvora vůči Komisi, což je možné,“ dodal Filip. Premiér Sobotka tuto možnost nechtěl komentovat s tím, že jednání ještě neskončila.  

Evropa by se měla zaměřit na mír v Sýrii 

Podle premiéra Sobotky nejsou země visegrádské skupiny v odporu proti kvótám osamocené – nesouhlasí prý třeba ani Finsko, Bulharsko nebo Rumunsko. Sobotka také upozornil, že čísla, která zaznívají z Bruselu – 120 nebo 160 tisíc uprchíků – se týkají pouze letošního roku. Pokud by ale Česko přistoupilo na kvóty, tak už by prý nemohlo počet běženců regulovat v budoucnu.

„V případě, že na úrovni Evropské unie bude schválen trvalý přerozdělovací mechanismus, tak to bude znamenat stejná čísla i další rok. Jakmile česká vláda ztratí tuto kompetenci, tak nebude schopná zasáhnout do těch čísel, která budou administrativně vypočtena v Bruselu na základě koeficientu, který dnes EK navrhuje.“  

Uprchlický tábor v jordánském Zaatarí
Zdroj: Reuters
Autor: Muhammad Hamed

Česko podle něj chce, aby Evropská komise neuvažovala jen o řešení následků krize, ale aby se soustředila na řešení jejich příčin. „Včetně posílení ostrahy hranice a včetně zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky na vnější schengenské hranici. Nic takového zatím nefunguje a obáváme se, že pokud projdou kvóty, tak už pak nebude snaha dotáhnout do konce ta další opatření.“

Sobotka i Filip se shodli, že by měl být ze strany Evropy daleko větší tlak na mezinárodní společenství, aby se uklidnila situace v Sýrii. „Jsem přesvědčen, že bez spolupráce s Bašárem Asadem není možné současnou situaci stabilizovat. Je dobře, že se do situace v Sýrii zapojilo Rusko,“ uvedl Vojtěch Filip. Sobotka pak varoval, že pokud se neuklidní situace v Sýrii, tak je pravděpodobné, že z uprchlických táborů v okolních zemích zamíří do Evropy další vlna uprchlíků.

Ostatně včera varoval představitel OSN, který v Sýrii koordinuje mezinárodní pomoc, že pokud bude válka pokračovat stejně jako dosud, tak bude v Sýrii do konce roku ze svých domovů vyhnán další milion lidí. Tito lidé by se mohli přidat k proudu uprchlíků směřujících do Evropy, prohlásil Jakúb El Hillu.