ANO chce mimořádnou schůzi sněmovny – kvůli České poště

Poslanecký klub hnutí ANO chce svolat mimořádnou schůzi dolní komory, která se bude zabývat situací v České poště. Od jednání pléna si slibuje, že objasní způsob, jakým se na poště v posledních letech zadávaly veřejné zakázky. Kontroverze kolem nich před časem řešila i Bezpečnostní rada státu.

Martin Stropnický, Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
Zdroj: ČT24

ANO svým záměrem reaguje na spor, který s poštou vede podnikatel Lukáš Čadek a ve kterém měla figurovat i žádost úplatku pro ministra vnitra Milana Chovance. Právě pod jeho resort pošta spadá. Kauzou se zabývala i Bezpečnostní rada státu. Podle premiéra naráží snaha o větší poštovní transparentnost na soukromé tlaky.

„V posledních dnech a týdnech se v médiích vynořují informace a spekulace o manipulovaných zakázkách a bezpečnostním ohrožení tohoto strategického státního podniku,“ stojí nyní v prohlášení klubu. Schůzi chce svolat mimo jiné proto, že kvůli utajenému režimu jednání Bezpečnostní rady nemají poslanci dostatek informací.

„Poslanecký klub ANO žádá i o zřízení komise, která by v součinnosti s orgány činnými v trestním řízení a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže prověřila hospodaření České pošty za posledních deset let,“ uvádí dále poslanecký klub.

Zaostřeno na Agrotec?

Ve druhé kauze policie nedávno navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v případu manipulace s tendry České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje také Agrotec. Podle Agrofertu ale Agrotec nezpůsobil žádnou škodu a zaměstnanci firmy nanejvýš udělali administrativní chybu.

„V posledních dnech a týdnech se v médiích vynořují informace a spekulace o manipulovaných zakázkách včetně společnosti Agrotec. My máme informace pouze z médií," podotkl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl v minulosti předsedou představenstva Agrotecu.

Pro svolání mimořádné schůze se musí vyslovit aspoň čtyřicet zákonodárců. Právě Faltýnek nyní chce vyjednat podporu stranickému záměru i u koaliční sociální demokracie a lidovců. Žádost o svolání schůze by mohl dostat předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) začátkem příštího týdne. Pak by se konala do deseti dnů, tedy ještě v září.