Unikát české armády v rámci NATO - mobilní transfuzní stanice

Česká armáda se může pochlubit dalším unikátem v rámci NATO - mobilní transfuzní stanicí. Speciální pracoviště krev v polních podmínkách nejen odebírá, ale i zpracovává na jednotlivé deriváty a zároveň skladuje. Většina vojenských nemocnic Severoatlantické aliance v zahraničních misích něco takového neumí, a proto krev musejí dovážet letadly z domovských zemí.

Jak říkají armádní lékaři, základní podmínkou pro přežití zraněných vojáků je mít k dispozici dostatek krve. Ta se skladuje v mrazicích boxech při teplotách od minus 65 do minus 80 stupňů Celsia. 

Jen skladováním to ale nekončí. Krevní konzervy se po rozmrazení musí ještě upravit. Například se vymývají a pacient pak dostává čisté červené krvinky. 

60 procent úmrtí v zahraničních misích - na vykrvácení

Nejvíc lidí v zahraničních vojenských misích umírá na vykrvácení - přes 60 procent. „Pokud není k dispozici krev v dostatečném množství a kvalitě během tří až šesti hodin, zraněného vojáka ztrácíme,“ říká primář Miloš Bohoněk z Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice Praha.

Zdravotnickou práci v zahraničních misích zná přesně i laborantka mobilní tranfuzní stanice Tatjana Markovina. Byla už v pěti polních nemocnicích - v Albánii, Turecku a v Afghánistánu. Říká, že jeden zraněný může spotřebovat 10 až 20 „jednotek“ krve nebo plazmy, a pak nastane nutnost získat krev jiným způsobem.

Krevní konzervy - ilustrační fotografie
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Mobilní stanice by mohla pomáhat například v Afghánistánu

Česká armáda chce polní transfuzní pracoviště nabídnout i spojencům v NATO. Mohlo by například působit v Afghánistánu a pomoct Spojeným státům nebo dalším aliančním partnerům, což v rozhovoru pro ČT navrhl hlavní konzultant pro hematologii a krevní transfuzi nizozemské armády John Badloe.

Nasazení české polní nemocnice v zahraničí se zatím neplánuje

Mobilní transfuzní stanice jako součást české polní nemocnice by mohla pomáhat syrským uprchlíkům v Jordánsku. Tuto možnost stále podporuje prezident Miloš Zeman. Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka se ale v současné době nasazení české polní nemocnice v zahraničí neplánuje.

Naposledy byla česká polní nemocnice v zahraničí v roce 2008 - v afghánském Kábulu.

Video Události
video

Mobilní transfuzní stanice české armády