Místo pokuty nehoda na trenažéru. Policie trestala neukázněné řidiče kamionů

Na neukázněné řidiče kamionů se zaměřili policisté na dálnici D8 na severu Čech. Za přestupky jim tentokrát namísto pokuty nabídli speciální trenažér simulující nehodu. Někteří řidiči totiž nepoužívají bezpečnostní pásy, jiní si zase kabinu svého vozu pletou s obývacím pokojem. Trenažér byl v Česku k vidění úplně poprvé a jen na jediný den.

Simulátor si jen za tři hodiny vyzkoušelo na čtyřicet řidičů. Policisté je tak namísto pokut trestali za jízdu bez pásu nebo s telefonem v ruce. Nehod kamionů totiž v posledních letech výrazně přibylo - jen za tři roky o pětinu. A právě D8 na severu Čech je jedním z nejnebezpečnějších úseků pro kamiony v Česku vůbec.

Nepřipoutaný člověk má při vážné nehodě mnohem menší šanci na přežití. Severočeský úsek dálnice D8 navíc poměrně prudce stoupá do Krušných hor, povrch vozovky bývá namrzlý, a tím pádem i pro těžké kamiony hůře sjízdný. Nehody jsou tedy časté a pro nepřipoutané řidiče tragické.

  • Martin Sochr, zástupce vedoucího dopravní policie Ústeckého kraje: „Následek je vždy mnohem větší, než když třeba dojde ke střetu dvou osobních vozidel.“

Řidiči kamionů se také v kabině často obklopují nejrůznějšími předměty. Ty buď brání ve výhledu, nebo se mohou při nehodě rozletět a posádce ještě více ublížit. Vedle řidičů musel na simulátor třeba průvodce turistů, který se za jízdy autobusem procházel uličkou. Trenažér si dopravní policie půjčila od svých kolegů z Německa.

Video Události
video

Trenažér simuluje havárii kamionu