Hala přišel o právo řídit miliardové insolvence, Pelikána zažaloval

Právník Ivo Hala nebude smět řídit insolvence velkých firem s miliardovými majetky. Uvedl to server Aktuálně.cz. Povolení Halovi zrušilo ministerstvo spravedlnosti, protože nepředložil bezpečnostní prověrku. Ministr Robert Pelikán (ANO) poté neuznal Halův rozklad, takže rozhodnutí nabylo právní moci. Hala proto bude odvolán z velkých řízení, s Pelikánem se chce soudit.

Robert Pelikán
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Pelikán zdůvodnil zrušení povolení mimo jiné tím, že Hala si o prověrku požádal pozdě. „Podal žádost o vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby pouze den před uplynutím přechodného období pro splnění předpokladů pro výkon citlivé činnosti, když si je navíc dobře vědom potenciální délky řízení před Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ),“ citoval server z rozhodnutí ministra.

Hala už podal na ministra žalobu

Pelikánovo rozhodnutí je definitivní. Podle Aktuálně.cz ministerstvo už vyznačilo u Halova jména zrušení zvláštního povolení. Soudy poté budou muset Halu odvolat z řízení, ve kterých je určený jako zvláštní správce. Hala kvůli tomu podal žalobu a požádal, aby se platnost Pelikánova verdiktu pozdržela do pravomocného rozhodnutí soudu.

Hala považuje termín pro získání prověrky za protiústavní. „V mém případě již řízení u Národního bezpečnostního úřadu probíhá déle než 13 měsíců. Zákonem poskytnutou lhůtu tak není objektivně možné splnit, pokud si NBÚ požádá o prodloužení lhůty, což může opakovaně až na celkových 30 měsíců,“ řekl Hala.

Pelikán je podjatý, tvrdí Hala

Ministerstvo spravedlnosti podle něj naopak ve správním řízení o zrušení povolení nedodržovalo principy. Hala také upozornil na údajnou podjatost ministra, se kterým měl v minulosti obchodní spor.

Hala nakládá například s majetkem developera ECM Real Estate Investments, který se do insolvence dostal kvůli miliardovým dluhům. Celkový objem přihlášených pohledávek v řízení byl 9,5 miliardy korun. Správcem je i v kauze Metropolitního spořitelského družstva s dluhy přes 12 miliard. Donedávna jako správce figuroval třeba i v řízení lounské vagonky Heavy Machinery Services s pohledávkami přes 3 miliardy, odstoupil ale ze zdravotních důvodů.