Zaorálek pomáhá českým firmám uzavřít obchody v Íránu

Lubomír Zaorálek zahájil v íránském Isfahánu podnikatelské fórum, kde zástupci českých firem hledají obchodní partnery na tamním osmdesátimilionovém trhu. Ten se zřejmě už v první polovině příštího roku otevře po zrušení mezinárodních hospodářských sankcí, které mají skončit díky červencové dohodě o omezení íránského jaderného programu. Zaorálek je vůbec první český ministr zahraničí, který se této akce kdy zúčastnil.

Lubomír Zaorálek na obchodní návštěvě v Íránu

Zdroj: ČTK

Na podnikatelské fórum odjela česká delegace v zastoupení více než padesáti podniků. Ačkoliv mají česko-íránské obchodní vztahy dlouhou tradici, kromě sankcí je v poslední době narušilo i „tiché embargo“ ze strany Teheránu. To platilo v letech 2003 až 2007, a to kvůli Íránci kritizovanému perskému vysílání Rádia Svobodná Evropa z Prahy.

Šéf české diplomacie tvrdí, že má Česko díky tradici v Íránu oproti ostatním zemím výhodu. „Měli jsme vždycky dobré vztahy, naši lidé vám důvěřují,“ potvrdil jeho slova prezident Isfahánské komory průmyslu, hornictví a zemědělství Sejjed Abdolvaháb Sahlabadí.
Zaorálek ale také mírnil přehnaná očekávání, protože rozjezd konkrétních projektů prý není otázkou měsíců, ale let.

Lubomír Zaorálek si prohlédl mešitu v centru Isfahánu.

Zdroj: ČTK

Česko by s Íránem nejraději spolupracovalo  v oblasti těžebního průmyslu a geologických prací, environmentálních technologií, zavlažovacích systémů a čističek odpadních vod, v dopravní infrastruktuře a dalších odvětvích.

Jde o jednu z prvních podnikatelských misí z Evropy, odkud nyní na Střední východ míří řada politiků. V Teheránu už jednali například zástupci vlád Francie, Itálie či Německa.

Video Události
video

První oficiální návštěva Íránu

První oficiální návštěva Íránu

Ministr Zaorálek v Íránu