Revoluční změna na kandidátkách ČSSD nezmění podle kritiků vůbec nic

ČSSD schválila nový volební řád pro krajské a senátní volby. Na krajských kandidátkách má být 40 procent žen. O lídrech jednotlivých kandidátek pak mají nově hlasovat řadoví členové strany. Ti budou mít možnost ovlivnit i pořadí na dalších místech listiny pomocí preferenčních hlasů. Podle kritiků je ale vše jen formálně a změnit kandidátku bude prakticky nemožné. 

Nový volební řád jednoznačně schválilo předsednictvo i ústřední výkonný výbor strany. Pro bylo 123 delegátů, jeden proti a čtyři se zdrželi. Vedení sociální demokracie změnu prezentuje jako revoluční. 

Kandidáta do senátních voleb budou mít možnost nově vybírat všichni členové ČSSD, kteří žijí v daném volebním obvodu. U krajských voleb budou moci všichni členové strany v kraji vybírat lídra kandidátky. Navíc budou mít možnost hlasovat o navržené kandidátce a ovlivnit pořadí jednotlivých kandidátů.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka

„Myslím, že jsme jediná politická strana v zemi, která takovýmto širokým způsobem zapojuje řadové členy do tak důležitých rozhodnutí, jako je sestavení kandidátních listin.“

Bohuslav Sobotka

Aby ale řadoví straníci mohli něco změnit, musí splnit řadu podmínek. Hlasování bude platné jen v případě, že se ho zúčastní nejméně 30 procent všech členů krajské organizace. Ke změně pořadí na kandidátce pak bude potřeba 30 procent preferenčních hlasů pro konkrétního kandidáta. Přihlédne se k nim ale jen tehdy, pokud preferenční hlasy využije více než 50 procent hlasujících.

Při sněmovních volbách je přitom hranice pro „přeskočení“ stanovena na pěti procentech. Návrh proto od počátku kritizuje například ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier. Ve skutečnosti podle něj bude prakticky nemožné, aby jeden z kandidátů dostal 30 procent preferenčních hlasů, a posunul se tak na kandidátce nahoru. Jediný bod, kde se situace zlepšila, je podle ministra volba lídra. 

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier

„Členové jsou v rozhodování tak limitováni, že už vlastně nic neovlivní. Tak, jak je volební řád navržený, bude rozhodovat o kandidátce i o pořadí čistě jen krajský výkonný výbor.“

Jiří Dienstbier

Například v posledních parlamentních volbách z podzimu 2013 dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech sociálnědemokratických kandidátů hejtman Michal Hašek, a to 19,4 procenta. Podle nynějšího návrhu volebního řádu by mu to k posunu na krajské kandidátce ČSSD stejně nestačilo.

Dienstbier: Referendum byla šaškárna za miliony

Nový volební řád vychází ze stanov, které ČSSD schválila na březnovém sjezdu. Straníci rozhodli, že se na výběru kandidátů mají podílet všichni. 

Dienstbier ale už tehdy upozorňoval, že se tím naopak otevřel prostor pro to, aby se kandidátky nevytvářely zdola, ale sestavily je vedoucí složky a pak je předložily členům ke schválení. „Celé je to jen naoko a je to popření vnitrostranického referenda a jeho výsledku. V tom případě to celé byla šaškárna, která nás stála nějaké miliony korun,“ řekl v březnu.

Podle Sobotky se ale Dienstbier mýlí. Předseda strany uvedl, že ČSSD nikdy neměla tak liberální a demokratická pravidla. Změnu zároveň označil za experiment, který ukáže zájem členů využít pravomoci. Podle poslance Romana Váni, který je členem nejužšího vedení, by navíc Dienstbierova filozofie vedla k odstranění struktury strany, z níž by zbyla pouze masa členů, která by o všem rozhodovala. To podle něj většina sociálních demokratů považuje za nepřijatelné.