Loňský zásah v muslimských centrech v Praze bude řešit soud

Zásahem policistů v pražských muslimských centrech se bude zabývat soud. Ústředí muslimských obcí tvrdí,  že část razie narušila pravidelnou modlitbu muslimských věřících a byla nezákonná. Policejní prověrka ale ukázala, že policisté zasahovali před začátkem páteční modlitby, a nemohli ji tedy narušit.

Zásah v sídle Islámské nadace Praha v ulici Politických vězňů
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Ústředí muslimských obcí podalo žalobu na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, na krajské policejní ředitelství hlavního města a na ředitelství cizinecké policie. Požaduje i náhradu nákladů, které mu v soudním řízení vzniknou. Žalobou se pražský městský soud začne zabývat 22. září.

Zásah vyvolal vlnu kritiky mezi muslimy

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů.

Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Nelíbilo se jim například, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. V modlitebně prý navíc chodili v botách, což se podle muslimských zvyklostí nesmí.

„Z toho, co víme, tak policie páteční modlitbu přerušila, přibližně po 15 minutách vnikla do mešity se zbraněmi v ruce, (....) dokonce máme nahrávky, kde policie hrozí zastřelením každému, kdo se pohne,“ uvedl dříve právní zástupce Ústředí muslimských obcí ČR Tomáš Řezníček.

Zásah v sídle Islámské nadace Praha v ulici Politických vězňů
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Policisté podle vnitra modlitbu nepřerušili

Podle ministerstva vnitra byl ale zásah v pořádku. „K zásahu došlo před začátkem modlitby, takže nemohlo dojít k jejímu přerušení, jak bylo mediálně interpretováno,“ uvedl tehdy ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policisté zásah provedli na základě příkazu k domovní prohlídce, který vydal Obvodní soud pro Prahu 1.

Nejprve vyzvali diplomaty, ženy, děti a zdravotně postižené, aby z místa odešli. Měli informace, že lidé na místě mohou mít zbraně. To se potvrdilo, držení zbraní však bylo legální. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale zároveň uvedl, že chápe rozhořčení muslimské komunity, a požádal policisty, aby příště při podobných akcích zohlednili všechny aspekty a rizika.

Razie zřejmě souvisela s islámskou knihou

Po zásahu policisté obvinili bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku ze zločinu založení podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Údajně šířil radikální islámskou knihu. Žalobci však následně tuto kauzu vrátili policii k došetření.

Podle informací médií mohla razie souviset s knihou Základy tauhídu – Islámský koncept Boha. Bývalý muslim Lukáš Lhoťan uvedl, že jsou v ní extrémní muslimské názory, nedávno kvůli knize podal trestní oznámení. Naopak na Lhoťana už dříve a opakovaně podal trestní oznámení ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka.