Stížnost na vazbu Dahlgrena nebude úspěšná, očekává jeho advokát

Advokát Američana Kevina Dahlgrena, jemuž hrozí doživotí za čtyřnásobnou vraždu v Brně-Ivanovicích, nepředpokládá, že by stížnost na vzetí do vazby byla úspěšná. Řekl právní zástupce cizince Richard Špíšek s tím, že podle jeho odhadu by o stížnosti na vazbu mohl Krajský soud v Brně rozhodnout do tří týdnů.

Kevin Dahlgren
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Třiadvacetiletého Dahlgrena v pondělí vydaly USA do ČR k trestnímu stíhání. V policejní cele rozhodl soudce Michal Kabelík o jeho vzetí do vazby. Dahlgren s tím nesouhlasí. „Působil sice unaveně, ale byl klidný. Navrhli jsme sice, aby byl propuštěn na kauci a stíhán na svobodě, tuto možnost však soudce zamítl. Jednání o konkrétní částce tedy neproběhlo a ani ji neprozradím,“ uvedl Špíšek.

Do konce tohoto týdne svého klienta, jemuž byl po vraždě přidělen ex offo, navštíví ve věznici v Brně-Bohunicích, kde je Dahlgren umístěný. „Byl řádně přijat. Je ve standardním režimu. Žádné požadavky neměl,“ řekla mluvčí věznice Dana Krejčířová. Špíšek neuvedl, kdy se jeho schůzka s klientem bude ve věznici konat. Zdůraznil, že chce, aby proběhla bez účasti médií. 

„Říkal mi, že by rád nějakým způsobem dál spolupracoval s panem Simonem, který ho zastupoval v tom extradičním řízení. Jsme domluveni, že se v nejbližších dnech uvidíme ve vazební věznici a věc probereme," dodal Richard Špíšek.

Mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová řekla, že stížnost na vazbu zatím na soud nedorazila. „Za jak dlouho bude vyřízena, to opravdu nelze odhadnout. Může jít o dny či týdny. Záležet bude na tom, kolik dalších spisů soudce, jemuž bude věc přidělena, bude mít,“ uvedla.

Policie eskortuje Kevina Dahlgrena z letiště Václava Havla
Zdroj: ČT24

Dahlgren je podezřelý z toho, že v roce 2013 zavraždil v Brně-Ivanovicích své čtyři příbuzné. Motiv činu se nepodařilo kriminalistům zjistit. „Více lze k tomu zjistit jen jeho osobním výslechem,“ řekl kriminalista Antonín Hrdlička z jihomoravské policie. Po činu založil vrah v rodinném domě požár. Mrtvé objevili při jeho likvidaci přivolaní hasiči.

V tu chvíli se již Dahlgren vracel letecky do USA. Po přistání jej na letišti v jeho vlasti zadržela policie. Skončil ve vězení a dva roky se vedly spory o tom, zda jej vydat do ČR. Dahlgren je prvním Američanem, jehož USA vydaly do ČR ke stíhání.

Video Události
video

Události: Dahlgren strávil první noc v cele