Středoevropští premiéři zamíří kvůli uprchlíkům do Prahy

V pátek proběhne v Praze mimořádný summit premiérů zemí visegrádské skupiny. Jednotlivé státy by na něm měly sladit postoje k uprchlické krizi. Oznámil to premiér Bohuslav Sobotka s tím, že se termín schůzky vyjednával v průběhu dneška. Slovenský premiér Robert Fico k tomu uvedl, že by uvítal, pokud premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska společně odmítnou přerozdělování uprchlíků na základě kvót.

Uprchlíci v Maďarsku
Zdroj: Reuters Autor: Bernadett Szabo

„Je to velmi důležitá schůzka vzhledem k tomu, že potřebujeme zkoordinovat postoje zemí visegrádské skupiny během stávají migrační krize,“ uvedl premiér Sobotka. Výsledkem summitu by mělo být společné prohlášení, jehož obsah se podle slov premiéra momentálně připravuje.

Už v průběhu dne český premiér poznamenal, že všechny čtyři země odmítají povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. „Myslím, že v rámci Visegrádu si velmi dobře rozumíme, pokud jde o odpor vůči kvótám,“ zopakoval Sobotka.

Z dalších opatření, která V4 podle českého premiéra podpoří, zmínil Sobotka obranu vnější hranice schengenského prostoru, zajištění návratové politiky nebo rychlé zahájení provozu přijímacích středisek pro uprchlíky v Řecku a Itálii.

Přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska odmítli již v červnu na společné schůzce v Bratislavě. „Náš postoj pokud jde o povinné kvóty zůstává neměnný. Nebudeme souhlasit s povinnými kvótami. Uvítal bych, pokud by to bylo společné stanovisko V4,“ prohlásil slovenský premiér Fico k nadcházejícímu jednání premiérů.

Kvóty podle Fica pouze podporují organizovaný zločin a nepomáhají vyřešit situaci s přílivem migrantů.

Slovensko podle něj také podporuje zřízení uprchlických táborů zejména v těch členských zemích EU, které čelí náporu uprchlíků. „Na 95 procent jsou to ekonomičtí migranti. Je třeba jasně odlišovat ekonomické migranty, které je třeba vracet na území, odkud přišli, od těch, kteří skutečně potřebují ochranu,“ uvedl Fico po zasedání slovenské bezpečnostní rady státu, která se zabývala stávající migrační krizí v EU.