Parlament v září projedná mimo jiné možnost odvolání ombudsmana

Pravomoci ombudsmana a možnost jeho odvolání bude v novém týdnu mimo jiné projednávat Poslanecká sněmovna - vedle elektronické evidence tržeb nebo třeba novely zákona o loteriích. Veřejného ochránce práv vybírá právě sněmovna, jeho funkční období je šestileté. Poslanci se novelou zabývají přes půl roku, několik měsíců jí teď projednávají výbory, na plénum se dostane na podzim.

Poslankyni Radce Maxové (ANO) například vadí některé kroky Anny Šabatové, které podle ní úplně ombudsmanovi nepřísluší. „Nastávají v lidském životě okolnosti, které mohou vést k tomu, že člověk přestane svou funkci zvládat,“ říká k tomu předseda ústavně právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Návrh na možnost odvolání ombudsmana má podporu také u části opozice. Ta ale nesouhlasí s navrhovanou změnou, aby měl ombudsman právnické vzdělání. Politici jsou přesvědčení, že stačí, když má kolem sebe tým právníků. Mělo by kromě toho být jasně stanoveno, za co lze ombudsmana odvolat, aby to nebylo zneužitelné.

Před časem vyvolal rozruch sporný krok, kdy se kancelář ombudsmana chtěla dozvědět, jak se realitní makléři staví k Romům. Žena, která sloužila jako figurantka, nakonec podala žalobu o náhradu újmy diskriminací - a u soudu před několika dny uspěla.

Video Události
video

Bude moci parlament odvolat ombudsmana?

Litoměřický okresní soud v polovině srpna rozhodl, že se realitní makléřka Eliška Nosková má omluvit Romce Lence Balogové za diskriminaci. Odškodnění ve výši 100 000 korun, které Balogová požadovala, soud zamítl. Balogová předstírala zájem o nájem bytu, ale byla odmítnuta proto, že majitel bytu si ho nepřeje Romům pronajmout.

Spor má počátek v roce 2013, kdy úřad ombudsmana na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Kancelář veřejného ochránce práv spolupracovala s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva, která přístup realitních kanceláří k Romům podle smlouvy s ombudsmanem prověřovala. Tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský si tak chtěl ověřit případy jednání realitních makléřů, kteří odmítali zprostředkovat nájemní bydlení Romům s odůvodněním, že si to majitel bytu nepřeje.

Právě kvůli formě testování soud nepřiznal Balogové požadovaných 100 000 korun. Vzhledem k tomu, že šlo o výzkum, mohla žalobkyně podle soudu důvodně předpokládat, že ze strany některých těch realitních kanceláří přijde diskriminační reakce.

Už po víkendu čeká hospodářský a rozpočtový výbor debata nad elektronickou evidencí tržeb, zemědělský se vrátí k významné tržní síle, tedy novele, která má chránit dodavatele potravin do velkých řetězců. První schůze po letních prázdninách čeká poslance od poloviny září.