Pro obálku na radnici či do obchodu. Pošta rozšiřuje síť franšízových poboček

Česká republika má v současnosti nejhustší poštovní síť v celé Evropě. Má ale minimum případů, kdy by byla pošta umístěna v rámci obecního úřadu nebo potravin. Takových franšízových poboček by mělo přibývat, během deseti let by jich mohlo být čtyřicetkrát tolik.

Kvůli úsporám se vydává Česká pošta cestou partnerských úřadoven, které nahradí klasické poštovní pobočky. „Projekt Pošta Partner je zaměřen hlavně na menší obce, kde pro českou poštu není ekonomicky výhodné udržovat pobočky,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Cekem v šedesáti případech už tato symbióza funguje.

Vanovice odmítají, v Lažánkách už funguje

Třeba pobočku ve Vanovicích na Blanensku by chtěla Česká pošta převést pod obec, ale zastupitelé zájem nemají. „Obec by si musela shánět člověka, který by poštovní služby poskytoval, musel by mít certifikáty, školení,“ vysvětluje starosta Josef Pavlík (KDU-ČSL).

Video Události
video

Události ČT: Partnerských poboček pošty bude přibývat

Naopak čtvrtým rokem neží partnerská spolupráce v Lažánkách na Brněnsku. Přitom starost o běh pobočky připadla na původní poštovní úřednici. Teď jenom pracuje pro obec. Kromě poštovních služeb tu částečně provozují i malý obchod. Lidé tu seženou krmiva pro zvířata nebo čaje. Pohnutkou pro to převzít poštovní služby byla hrozba, že by o poštu mohli přijít úplně. 

V Německu jiný typ pošty vlastně nenajdete

Obdobných poštovních míst je zatím v Česku sotva procento a půl. Opakem současné české situace je Německo. Na pobočky samotné pošty v německých městech narazíte jen zřídka. Plných 99 procent sítě tvoří právě partnerské filiálky. Podobným směrem se ale bude Česká pošta ubírat. Ze současných šedesáti partnerských úřadoven by jich do deseti let mělo přibýt až na dva a půl tisíce. Převedením na smluvní partnery by chtěla ve výsledku ušetřit i několik set milionů ročně.