Odesílateli jedu pro Babiše hrozí 15 let vězení

Muži, který údajně poslal dopis s jedem místopředsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), hrozí patnáct let vězení. Soud s Italem slovinského původu Ivanem Cernicem má začít v polovině září. Čtyřiadvacetiletý muž je obžalován za terorismus, výrobu a distribuci drog a falšování listin. S informací přišla Mladá fronta DNES.

Dopis, který obsahoval jed a byl určený Babišovi, přišel na české ministerstvo financí loni v listopadu. Ministr financí tehdy uvedl, že zásilka byla odeslána ze Slovinska. Řekl také, že může jít o pokus o pomstu někoho z obchodních kruhů, s nímž měl v minulosti problémy.

Slovinská policie Černiče odhalila a zatkla loni těsně před Vánoci. Česká policie poté uvedla, že kvůli zveřejnění informace o zatčení se už nepodaří vypátrat objednavatele.

Cernic žil v italském pohraničním městě Gorizia, na poštu vyjížděl na druhou stranu hranice do slovinské Nové Gorice. Tam ho policie zadržela při pokusu poslat další zásilku, píše MfD. Přístup k jedovatým látkám měl Cernic díky svému studiu veteriny. Cernic podle deníku sympatizoval s bosensko-srbskými nacionalisty a mezi jeho výstřední koníčky patřily horské pochody v německé vojenské uniformě.

/*json*/{"map":{"lat":45.97378522249549,"lng":13.542367797851522,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":45.95831029909358,"lng":13.64227294921875,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podobný dopis s jedem jako Babišovi přišel v listopadu i na české ministerstvo vnitra. Odeslán byl ze Švédska. Podezřelé zásilky dorazily před polovinou prosince také na Pražský hrad, na ministerstvo spravedlnosti a opět ministerstvo vnitra, jed však neobsahovaly.