Kvůli pašování kokainu bylo zadrženo nejméně osm Čechů

Nejméně osm Čechů bylo podle české policie zadrženo při zátahu na mezinárodní síť pašeráků kokainu. Tři byli zadrženi přímo v Česku a nejméně dalších pět v jiných evropských zemích. Informace o celkovém počtu lidí chycených při zátahu podle mluvčí české Národní protidrogové centrály Barbory Kudláčkové zatím není znám. Část Čechů měla při dopadení u sebe několik kil velmi čistého kokainu.

Kokain pašovaný v podpatku boty
Zdroj: Policie ČR

Česká protidrogová centrála eviduje ve svém spisu čtyři zadržené Čechy, tři dopadené v Čechách a jednoho ve Španělsku. U sebe měli dohromady tři kila kokainu.

„Jedna z hlavních pachatelek, která zajišťovala nábor kurýrů v České republice, byla i s jedním ze spolupachatelů zadržena v Praze. Kurýři pašovali kokain z Jižní Ameriky za velmi nízké odměny,“ popsala mluvčí české Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Protidrogové jednotky z dalších zemí zadržely například dva české občany na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem se třemi kilogramy kokainu ukrytými v několika párech bot v kufru jejich nezletilého dítěte.

Další český kurýr byl dopaden po příletu z Brazílie do Španělska s kilogramem kokainu. Ve Vídni byl zadržen další Čech a také nigerijský občan, kteří organizovali cestu kurýrů. „O tom, kolik bylo celkem zadržených za jednotky z ostatních zemí, informace nemáme,“ řekla Kudláčková.

Češi podle policie pomáhali nigerijskému gangu najímat kurýry, nebo přímo pašovat kokain z Brazílie a Kolumbie do evropských zemí.

„Na odhalování trestné činnosti těchto skupin pachatelů se podílely zejména policejní složky Španělska, Německa, Rakouska, Švédska, Nizozemska, Norska a Portugalska. Spolupráce v případu s českým krycím názvem Marabu byla zastřešena mezinárodní policejní organizací Europol,“ sdělil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Čtyři Češi evidovaní českou protidrogovou centrálou byli obžalováni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Hrozí jim až 18 let vězení. 

„Kurýři se kromě vysokých trestů, mnohdy ve věznicích s velmi tvrdými podmínkami, vystavovali zdravotním rizikům s možnými fatálními následky,“ doplnila mluvčí. Třeba jeden z Čechů, který pašoval 800 gramů kokainu v trávicím traktu, byl v ohrožení života převezen do nemocnice. „Droga mu byla z těla chirurgicky vyjmuta, přičemž mu zůstanou doživotní následky,“ uvedla mluvčí.

Letos na jaře bylo náhodou objeveno v supermarketu na pražské Zbraslavi 100 kilogramů kokainu v zásilce banánů. Byla to jedna z největších zadržených zásilek drog v Česku. Podle mluvčí protidrogové centrály ale činnost nyní zadržené skupiny Čechů s touto zásilkou nesouvisela.