Nová strážkyně soukromí má vrátit úřadu prestiž

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Hradě bývalou ústavní soudkyni Ivanu Janů do čela Úřadu pro ochranu osobních údajů. Střídá Igora Němce, který po dvou funkčních obdobích už kandidovat nemohl.

Video Zeman: Je třeba vrátit ÚOOÚ prestiž
video

Zeman: Je třeba vrátit ÚOOÚ prestiž

Ivanu Janů vybrali na červencové schůzi senátoři, když jí upřednostnili před inspektorem úřadu Josefem Vaculou. Nominaci devětašedesátileté Janů, která před svým angažmá u Ústavního soudu byla lidoveckou poslankyní a podílela se na tvorbě ústavy, doporučily senátorské kluby KDU-ČSL, ANO a Starostové.

„Chtěl bych říci, že si nesmírně vážím vaší předchozí práce jako ústavní soudkyně a že vaše jmenování do této funkce považuji za optimální řešení,“prohlásil prezident při předání dekretu. Podle Zemana bude obtížné vrátit úřadu společenskou prestiž.

„Myslím, že jde o úřad do určité míry nenápadný, nicméně je klíčový pro demokracii, poněvadž se v jeho rozhodovací činnosti střetávají dvě základní ústavní práva,“ pronesla po jmenování nová předsedkyně ÚOOÚ a zmínila na jedné straně právo na soukromí a přístup k informacím na straně druhé.

Ivana Janů
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Janů ve svém kandidátském projevu v Senátu mimo jiné uvedla, že ÚOOÚ vznikla jako silná nezávislá instituce na ochranu práva na soukromí a že pokládá za potřebné jeho nezávislost udržet. Úřad by měl podle ní zlepšit srozumitelnost výkladu zákona o ochraně osobních údajů a respektovat v praxi rozhodnutí Nejvyššího správního a Ústavního soudu.

ÚOOÚ vznikl před 15 lety, má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Kontroly mají na starosti jeho inspektoři. Mohou také vést správní řízení o uložení sankce a řízení o přestupcích. Za porušení zákona může úřad uložit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.