Bývalého poslance Pekárka v polovině trestu pustili z vězení

Soud podmínečně propustil z vězení bývalého poslance Romana Pekárka (dříve ODS). Za korupci spojenou s prodejem pozemku si měl odsedět pět let za mřížemi, v minulém týdnu uplynula polovina trestu.

„Byly splněny zákonné podmínky pro rozhodnutí o podmínečném propuštění,“ řekla soudkyně Helena Huláková z královéhradeckého okresního soudu. Jeho propuštění potvrdila i Pekárkova manželka. Sám Pekárek své propuštění nekomentoval.

Ve vězení byl Roman Pekárek od 18. února 2013. Soudy Pekárkovi uložily kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250 tisíc korun a zákaz působení v samosprávě.

Rozhodnutí soudu se ale nijak nedotklo Pekárkova mandátu v Poslanecké sněmovně. Zůstával tak členem sněmovny až do jejího rozpuštění v roce 2013. Přitom nebyl zvolen, ale do poslanecké lavice zasedl jako náhradník po odstoupení rebelů z ODS.

Pekárek podle obžaloby jako kolínský místostarosta nabídl podnikateli, že za milionový úplatek zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník poté získané parcely pronajímal k zemědělským účelům. Pekárek se neúspěšně proti svému odsouzení obracel i na Nejvyšší a Ústavní soud.