Ke změně stanov družstva nebude třeba souhlas všech vlastníků

Od ledna 2014 platí nový občanský zákoník, po roce a půl v něm poslanci chystají změny, které mají zlepšit problematiku majitelů bytů. V současnosti potřebují družstva ke změnám stanov souhlas všech členů, to se ale mnohdy ukazuje jako obtížně splnitelná podmínka. Podle chystané změny by mohla stačit většina. Navíc by společenství vlastníků i družstva měla posílit pozici při vymáhání peněz třeba od dlužníků, kteří neplatí za elektřinu nebo vodu.

Podle současné právní úpravy má v podobných případech společenství vlastníků znevýhodněné postavení. Družstvo z případné dražby bytu neplatiče totiž nemusí dostat vůbec nic, a dluhy tak nakonec nesou ostatní spolubydlící v domě. Přednost totiž mají zástavní věřitelé.

Změnu by mělo připravit ministerstvo spravedlnosti spolu s resortem pro místní rozvoj. Ministryně Karla Šlechtová má s předsednictvím společenství vlastníků jednotek osobní zkušenost a změnu podporuje. Podle ministerstva spravedlnosti problém je.

Video Události
video

Události: Politici chystají změnu pro bytová družstva

I když analýza resortu říká, že se společenství vlastníků nemusí dostat až do takové situace, že je nutná dražba bytu. „Jsme přesvědčeni, že společenství vlastníků takovým lidem může odepřít další dodávky energií, aby se dluh nezvyšoval,“ uvádí jednu z možností ministr Robert Pelikán. Chystaná novela má stanovit, že by čtvrtina ceny bytu měla sloužit ke krytí dluhu, který se k němu váže.

Stoprocentní souhlas vlastníků je utopie, stačí většina, soudí poslanci

Změnit se má i povinnost sehnat souhlas od 100 procent členů, pokud chce družstvo změnit stanovy. Třeba v případě družstva sídliště Špičák je podle zástupce ředitele Petra Mertina 5500 členů rozesetých po celém okrese. Zajistit si souhlas všech je nemožné, poukazuje Mertin.

Poslanec sociální demokracie Jeroným Tejc si je vědom, že v takových počtech se může snadno stát, že někdo nesouhlasí a zákonem vyžadovaná změna stanov jde k ledu. Proto se zvažuje několik možností o potřebném množství hlasů – ve hře je prostá většina, u zásadních změn pak 60 nebo 75 procent vlastníků. Poslanecký návrh by měl na vládu zamířit už během září.