Protikorupční policie obvinila šéfku ERÚ Vitáskovou

Protikorupční policie obvinila předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. Podle vyšetřovatelů zneužila pravomoc a porušila povinnost při správě cizího majetku. Měla se toho dopustit, když do funkce místopředsedkyně úřadu jmenovala v rozporu s energetickým zákonem Renatu Veseckou. Podle kriminalistů státu způsobila škodu přes milion korun. Úřad s postupem policie nesouhlasí, Vitásková rezignaci nezvažuje.

"Čím více se paní předsedkyni snaží poškodit, tím více je odhodlána vydržet ten tlak a nenechat se zastrašit," poznamenal mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Vitásková proti obvinění podá stížnost, řekl Chvojka. "Považujeme to za pokračování zoufalé snahy státního zástupce ospravedlnit květnový zásah v úřadu," doplnil.

V energetickém zákoně se mimo jiné uvádí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou, v letech 2005 až 2010 nejvyšší státní zástupkyní.

Podle závěrů kriminalistů tak měla jednat zcela v rozporu s energetickým
zákonem, neboť Renata Vesecká nesplňuje zákonem stanovenou podmínku pro výkon
funkce místopředsedkyně ERÚ - uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v
oboru energetiky a z toho tři roky v řídící nebo vedoucí funkci.

Jaroslav Ibehej

Mluvčí protikorupční policie

Vitásková je stíhána na svobodě, kauzu dozoruje Okresní státní zastupitelství v Jihlavě. Výši způsobené škody policie vyvozuje z platu, který Vesecká dostávala, a z povinných odvodů zaměstnavatele za zaměstnance. 

„Jde o hypoteticky sečtenou výplatu paní Vesecké, která ale naprosto nedává smysl, protože tam žádný úmysl se obohatit nebo někoho poškodit rozhodně nelze spatřovat,“ reagoval Chvojka. „K žádnému trestnému činu nedošlo, paní místopředsedkyně byla jmenována v souladu se zákonem a tím to pro nás končí,“ dodal.

Video Události: Obvinění šéfky ERÚ
video

Události: Obvinění šéfky ERÚ

Události: Obvinění šéfky ERÚ

Obviněná Vitásková o rezignaci neuvažuje

Novinářka Klímová: Jedná se o klasický spor o výklad zákona

Podle dřívějšího vyjádření Vitáskové je Vesecká dlouholetou profesionálkou v oblasti práva. Od jejího jmenování místopředsedkyní úřadu si slibuje pomoc při řešení komplikovaných sporů, kterými se ERÚ zabývá hlavně v souvislosti s nedávným solárním boomem. Právě státní podpora solární energetiky byla často důvodem skandálů a žalob, kterým úřad v uplynulých letech čelil.

V jiném případu, který projednává brněnský krajský soud, čelí Vitásková obžalobě kvůli výstavbě dvou solárních elektráren v Chomutově. V kauze jde o to, že ERÚ dal elektrárnám za nejasných okolností povolení na provoz, což pak Vitásková potvrdila, ačkoliv prý věděla, že věc je sporná.