O ocenění vlastníků opravených památek letos rozhodne i veřejnost

Dvacet sedm objektů se letos probojovalo do celostátního kola soutěže Patrimonium pro futuro - Dědictví pro budoucnost. Národní památkový ústav (NPÚ) chce ocenit vlastníky opravených staveb a motivovat budoucí investory k jejich renovaci. O jedné z cen může letos rozhodnout i veřejnost v online hlasování.

 

Před osmi lety vypadal pivovar v Lobči na Kokořínsku jako ruina, parkovaly zde traktory. Pivo se v něm přes půl století nevařilo. „Areál byl tou dobou na prodej za 550 tisíc. My jsme se rozhodli, že si ho pořídíme," říká architektka a spolumajitelka pivovaru Jana Prouzová Myšková.

Dnes je v pivovaru letní výčep. Návštěvníci se zde mohou dozvědět podrobnosti jak o historii místa, tak o současnosti spojené s výrobou zlatavého moku. „Vložili jsme sem stálou expozici – Lobeč a zlaté časy českého pivovarnictví. Rekonstrukce samotná stála 15 a půl milionu plus nákup pivovarské technologie,“ dodává Myšková.

Pivovar v Lobči před rekonstrukcí
Zdroj: ČTK
Autor: Zdeněk Matoušek

Patrimonium pro futuro se uděluje ve čtyřech kategoriích – za obnovu, objev, restauraci a prezentaci památek. Prestižní ocenění může získat celkem sedmadvacet vlastníků nebo investorů. „Může to být soukromý subjekt, instituce, církve, je to bez rozdílu vlastnictví. Důležité je, aby ta památka byla obnovena v zájmu památkové péče,“ vysvětluje generální ředitelka NPÚ Naděžda Gorycká.

O cenu za obnovu památky se uchází například revitalizace pražských Havlíčkových sadů zahrnující návrat sochy Neptuna, či rekonstrukce barokní podoby sýpky v Olbramovicích. Na objev roku jsou nominovány archeologické odkryvy raně středověkého kostela v Praze na Vyšehradě, nebo nález stropu z doby Karla IV. v klášteře v Českém Krumlově. Za příkladnou prezentaci hodnot si ocenění může odnést například dvoudílná publikace Sokolovsko - umění, památky a umělci do roku 1945, či nová expozice muzea v Litomyšli.

Vloni o cenách rozhodovala pouze odborná porota. Letos o jedné z cen hlasuje i široká veřejnost, rozhodne, komu připadne cena Památky děkují. Zatím se zapojilo třináct set lidí. Soutěž skončí 31. srpna. Ceny Patrimonium pro futuro výherci převezmou v polovině září při slavnostním vyhlašování v kostele svatého Floriána v Krásném Březně v Ústí nad Labem.

Video Události
video

Události ČT: Ocenění pro soukromníky, kteří opravují památky