Policejní prezident: Pro migranty není hlavním kanálem Česko, ale Rakousko

Policie za poslední dva měsíce zintenzivněla kontroly, které mají odhalit uprchlíky na českém území. Většina migrantů představuje průchozí, kteří směřují do Německa. Přesto policejní prezident Tomáš Tuhý upozornil v Interview ČT, že Česká republika pro ně není ani hlavním kanálem. Primárně vede cesta běženců přes Rakousko. Policie ale plánuje nabírat další lidi, jenom sedm set příslušníků by chtěli získat s ohledem na migrační vlnu.

Policejní prezident Tomáš Tuhý
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Od policie po úsporných balíčcích, které připravily předchozí vlády, odešla řada odborníků, policie trochu ztratila kredit, protože nebyla dostatečně oceněná," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. S ministrem vnitra Milanem Chovancem se tak snaží vytvořit nový motivační program a podpořit platy policistů. „V příštím roce bychom mohli nabrat až patnáct set policistů," dodal Tuhý s tím, že skoro polovina z nich by měla pomáhat v souvislosti s migrační vlnou.

Běženci procházejí spíš Rakouskem

Česká republika je na tom nicméně z hlediska uprchlíků poměrně dobře, i kvůli tomu, že si ji běženci nevybírají jako cílovou destinaci a mnohdy ani jako nejlepší cestu do dalších západních zemí. „Ze zkušeností a z informací, které sdílíme se zahraničními partnery, víme, které jsou primární cesty směrem na Německo. Česká republika není hlavním kanálem," upozornil Tuhý. Česko představuje jednu z cest, ale primárně prý uprchlíci z Maďarska nebo Rakouska směřují napřímo skrze rakouské území.

Několik stovek policistů bylo vyčleněno, aby provádělo namátkovou kontrolu jako preventivní opatření. Jde o policejní příslušníky „od Českých Budějovic po Mikulov nebo Hodonín". Desítky policistů jsou vyčleněni na eskortování cizinců do záchytných zařazení. Další policejní síly jsou potřeba na hlídkování u těchto objektů v Bělé, v Zastávce a ve Vyšných Lhotách. „To byl i požadavek občanů, abychom garantovali jako policie, že tady nebude docházet k nějakým negativním jevům, že se uprchlíci nebudou volně pohybovat po obcích, pokud jsou v režimu zajištění," uvedl Tuhý s tím, že by třeba mohli běženci jenom způsobovat obavu. „Nemáme signály, že by nám páchali trestnou činnost," dodal.

Posila se hledá u celníků i armády

Kvůli zajištění dostatečných personálních kapacit se už v červnu a červenci bavili s dalšími bezpečnostními složkami o možné podpoře. „Vedli jsme intenzivní jednání, ať už to byla vězeňská služba a celní správa, do jaké míry by mohly pomoci a přispěly by k plnění úkolů policie, ale také armád," přiblížil Tuhý. S ní by mohli do budoucna počítat pro případné mimořádné opatření.

Kdyby nebylo zbytí, z rozhodnutí vlády by třeba i na ochranu státních hranic mohli být povoláni právě vojáci. Tuhý jednal s náčelníkem generálního štábu a mají plán s příslušným počtem lidí. „Armáda v kombinaci s policií dokáže vytvořit určitý velký prostředek, kterým dovede ochránit hranici České republiky," prohlásil policejní prezident. Policie si tak vyzkoušela součinnost s armádou například při ostraze muničního skladu ve Vrběticích.

Tuhý nicméně věří, že se podaří nové zájemce o práci u policie oslovit a zvýšit její početní stav. „Policie za poslední období udělala kus dopředu, modernizujeme," shrnul. Rozhodně ale nepočítá s tím, že by se snižovaly nároky, podle kterých teď v průměru projdou náročnými testy třeba jen dva uchazeči z deseti. Je přesvědčen, že se i tak podaří nabrat nové síly.

Video Interview ČT24
video

Tuhý: Nemáme signály, že by nám běženci páchali trestnou činnost