Arabista: Specifikem českých islamofobů je otevřená nenávist

Vytvoření protiislámského tábora v české společnosti není překvapivé, protože k témuž dochází i v západní Evropě, tuzemských specifikem jsou ale otevřeně nenávistné projevy. V Interview ČT24 to prohlásil arabista Bronislav Ostřanský.

Video Interview ČT24
video

Arabista: Specifikem českých islamofobů je otevřená nenávist

„V mnohém kopírujeme zahraniční trendy, ať už jde o takzvaný boj o výstavbu mešit nebo takzvaný proti-islámský tábor, kdy se lidé různých východisek snaží vytvořit frontu proti muslimům. Jsou tu ale i některá česká specifika,“ prohlásil Ostřanský v rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou.

Tuzemským unikem je podle něj „ráznost, agresivita a vypjatost“, se kterou se islamofobní názory ve veřejném prostoru projevují. „Nemyslím si, že by Češi byli xenofobnější než jiné národy – ale zatímco Němec nebo Francouz má zafixováno, že některá vyjádření do veřejného prostředí nepatří, u nás tomu tak není. Zdejší ochota tolerovat vypjaté, nenávistné výroky je pozoruhodná,“ dodal.

Ukamenované muslimky na Klárově

Nejčerstvějším příspěvkem do tuzemské diskuse o islámu je instalace soch ukamenovaných muslimských žen na několika veřejných místech v Praze – včetně Karlova náměstí nebo Klárova. Za vystavením figur, které jsou zavázané v bílých plachtách od krve a obklopené kameny, stojí příznivci iniciativ Islám v ČR nechceme a Blok proti islámu.

Sochy ukamenovaných mají připomenout islámské barbarství a násilí páchané na ženách, uvedl mluvčí Islám v ČR nechceme Artur Fišer. Součástí instalací totiž byly i cedule s nápisy jako „Otěhotněla po znásilnění“ nebo „Byla nevěrná“, poukazující na údajné důvody ukamenování.

„Doufáme, že když lidem otevřeme oči dříve, než se k nám dostane naplno, nebudou se muset dívat na opravdové kamenování nebo číst v novinách, že jejich soused zabil svou dceru kvůli pokřivené 'cti',“ dodal Fišer.

Socha ukamenované muslimky v centrálním parku Lužiny
Zdroj: ČTK
Autor: IvČRN

Ostřanský: Invenční kampaň. Co ale chce ve skutečnosti říct?

„Aby člověk ve vypjaté a nenávistné atmosféře zaujal, musí přijít s něčím originálním,“ reagoval arabista Ostřanský a potvrdil, že v některých zemích muslimského světa ke kamenování žen skutečně dochází, byť je v naprosté většině států nezákonné. Příbuzní ženy, která měla pošpinit rodinnou čest, ovšem nečekají na světskou spravedlnost a berou ji do vlastních rukou.

„Jde o porušení lidských práv. Ta (česká) kampaň je velice invenční a je třeba dodat, že proti násilí na ženách je potřeba protestovat. Otázkou ale je, co je primární – jestli snaha chránit muslimské ženy, nebo vyjádřit proti-islámský étos,“ dodal s odkazem na to, že IvČRN uspořádala v Česku už několik protiislámsky zaměřených akcí. Odborníci z vnitra dokonce iniciativu zmiňují v pravidelných zprávách o extremismu, kde je označována za krajní pravici.