Česko nedočerpá z eurofondů „jen“ 50 miliard. Mohlo být i hůř

Česká republika letos podle nejnovějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj  nevyčerpá z evropských fondů až 50 miliard korun. Nový odhad je příznivější než ty minulé, ale jen s podmínkou, že se podaří vyřešit komplikace s posuzováním vlivu projektů na životní prostředí. Jinak podle ministryně Karly Šlechtové dál hrozí původní pesimistický scénář, podle něhož Česko přijde o víc. Ministři se budou po vládních prázdninách muset zabývat i tím, proč jejich resorty letos požádaly Brusel o méně peněz, než plánovaly.

Stát zachraňuje evropské dotace nejrůznějšími způsoby, zatím dokázal využít 543 miliard, to je pouze 80 procent toho, co měl k dispozici, další desítky miliard v Bruselu stále leží ladem. Nejnovější odhad, kolik peněz tak letos ležet zůstane, je nižší než lednový.

„Česká republika podle mého názoru udělala tu chybu, že rozdrobila své priority do desítek a stovek možných oblastí. Myslím si, že jsme se měli soustředit například na infrastrukturu.“

Jan Skopeček

Ekonomický expert ODS

Podle ministerstva pro místní rozvoj zůstane nevyčerpaných maximálně 50 miliard, ale jen v případě, že vyjde přezkum velkých dopravních staveb z hlediska vlivu na životní prostředí. „Pokud nám Evropská komise schválí EIA u těchto velkých projektů, tak odhad 50 miliard trvá. Pokud ne, tak se opravdu můžeme dostat zpátky na 85 miliard, ne-li více,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Problém je ale podle ministerstva pro místní rozvoj i oslabení koruny k euru. K dispozici je tak nakonec paradoxně víc peněz. A čerpání se musí zrychlit. Právě odsouvání výdajů ale podle resortu místního rozvoje čerpání dotací ohrožuje nejvíc. „Opět, stejně jako v loňském roce, se to ponechává na konec roku a já opravdu varuji a apeluji, aby se tak nenechávalo, protože Česká republika také nemusí protlačit všechny žádosti o platbu na Evropskou komisi,“ upozornila Šlechtová.

Video Česko nedočerpá z eurofondů „jen“ 50 milionů
video

Česko nedočerpá z eurofondů „jen“ 50 milionů. Mohlo být i hůř

Česko nedočerpá z eurofondů „jen“ 50 milionů. Mohlo být i hůř

Čunek (KDU-ČSL): V jiných zemích EU je čerpání daleko příznivější