Z ubití bezdomovce v Pardubicích obvinila policie dva mladíky

Kriminalisté obvinili dva nezletilé mladíky z brutálního ubití bezdomovce u pardubického autobusového nádraží. Bezdůvodně jej napadli minulé pondělí. Pětapadesátiletý muž měl mnohočetná zranění. „Byli obviněni z ublížení na zdraví s následkem smrti, v současnosti jsou ve vazbě,“ sdělili Milan Šimek a Robert Veleta z pardubické kriminálky.

„Příčinou smrti byl krvácivý šok způsobený krvácením do dutiny břišní v důsledku tupých poranění. Zejména se jednalo o natržení sleziny a střevních kliček,“ uvedl Šimek.

Podle policistů útočníci přijeli do Pardubic na kolech již s úmyslem se s někým poprat. Měli s sebou i vzduchovou pistoli a boxer. „Zaútočili na spícího muže, který se nestačil bránit. Muže napadali údery a kopy do celého těla a obličeje,“ řekl Veleta.

Jeden z mladíků skočil nohama oběti na hrudník a břicho. Oba zasáhli bezdomovce několika ranami do těla a obličeje ze vzduchové pistole, jeden z nich jej udeřil i boxerem do hlavy. Bezdomovce mučili také nůžkami, které našli v jeho batohu, a jeho francouzskou holí. Zapálili mu také vlasy, oheň udusili šlápnutím na hlavu.

Celý útok trval asi půl hodiny, muž ještě nějakou dobu žil. Útočníci jej nechali bez pomoci a odešli, jen řekli o něco dál kolemjdoucímu, že poblíž leží opilý člověk, aby zavolal záchranku. Později měli v areálu letního kina konflikt s dalšími bezdomovci. Podle policie byl mrtvý v podstatě bezproblémový, samotářský člověk, žijící mimo společnost. Před smrtí byl pod vlivem alkoholu, proto usnul na lavičce.

Za ublížení na zdraví hrozí mladíkům, kterým ještě nebylo 18 let, rok až pět let vězení. Policie nevylučuje, že právní kvalifikaci přehodnotí na vraždu. Pak by oba nezletilí mohli být odsouzeni na pět až deset let.

Obdobný útok na bezdomovce se stal v Pardubicích i v roce 2010. Tehdy v Tyršových sadech šest mladíků napadlo dva šestapadesátileté muže bez přístřeší. Jeden z nich na následky zranění zemřel, druhý utrpěl ztrátu paměti.