Vyšetřování druhé větve kauzy Rath je u konce, čeká se na obžalobu

Kriminalisté ukončili vyšetřování druhé větve kauzy Davida Ratha. Kvůli manipulaci veřejných zakázek v ní policie obvinila někdejšího středočeského hejtmana, osm dalších osob a také osm firem, včetně Metrostavu. Státní zástupci nyní očekávají předání spisu a s ním i návrh na podání obžaloby, případně jiné rozhodnutí. 

David Rath
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Sledovaná větev byla původně součástí hlavního líčení, ve kterém Rath koncem července dostal 8,5 roku vězení. Kvůli průtahům celého případu se ale linie firem už dříve z kauzy vydělila.

Společnosti se podle původní obžaloby státního zástupce Petra Jiráta podílely na údajně upravených veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Týkaly se stavebnictví a zdravotnictví - rekonstrukce zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a také modernizace krajských nemocnic. Mezi firmami, které policie v říjnu 2013 obvinila, je i největší česká stavební společnost Metrostav, ta ale spojitost s kauzou bývalého sociálního demokrata odmítá.

Další rozhodnutí? Nejdřív za dva měsíce

Vznesená policejní obvinění se týkají přijetí úplatku, podplácení, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Rath údajně o všem věděl coby hejtman kraje a dělil se o úplatky. V případu mu hrozí až 12 let vězení. Exposlanec to odmítá, protože tendry byly podle něj pod vícenásobnou kontrolou a nebylo možné je ovlivňovat.

Podle dozorujícího žalobce Jiřího Pražáka studovali spis předchozí čtyři měsíce obvinění a jejich obhájci. „Lze očekávat, že policejní orgán v nejbližší době předloží vyšetřovací spis zdejšímu státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby nebo jiné rozhodnutí, a to poté, co se vyrovná s návrhy a žádostmi jednotlivých obviněných,“ napsal.

Žalobce odhaduje, že se k dalšímu rozhodnutí dostane nejdříve za více než dva měsíce po předložení spisu policií. Důvodem je rozsah spisu a složitost případu. Roli hrají také případné návrhy a žádosti obviněných.

Pokud se kauza dostane k soudu, mohou obviněné firmy čekat pokuty v řádu až miliard korun, zákaz činnosti až na dvacet let nebo zákaz účasti ve veřejných soutěžích. V krajním případě může soud firmu i zrušit.