Rath: Pokud jsem mluvil o penězích, šlo o volby a sponzory

Z korupce obžalovaný bývalý středočeský hejtman David Rath prohlásil, že pokud v odposleších mluvil s manželi Kottovými o penězích, nešlo o úplatky, jak tvrdí obžaloba, ale o volby a sponzorskou činnost. Rath tak pokračuje ve své závěrečné řeči před soudem. Vedle odposlechů se zaměřuje i na výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která figurovala jako spolupracující obviněná. Soudní senát ale podle něj rekapitulace důkazů vůbec nezajímá.

 

David Rath by měl stihnout řeč dokončit, o přestávce to obžalovaný potvrdil. Soud pak určí termín vynesení rozsudku. Podle odhadu státního zástupce Petra Jiráta by mohlo rozhodnutí padnout příští týden.

Rath zopakoval, že ho soud chce exemplárně potrestat. "Proces má rysy nespravedlivého procesu. Rysů už je spousta včetně toho, že mnozí členové senátu dávají jasně najevo, že je rekapitulace důkazů vůbec nezajímá," prohlásil David Rath. Přísedící totiž někdy slova Davida Ratha poslouchají se zavřenýma očima nebo studují dokumenty. Během řeči je proto napomenula nynější advokátka Davida Ratha Marcela Ondřejová. Měli by podle ní spíš poslouchat jeho slova než číst dokumenty, které podle ní s kauzou nesouvisí. Vzápětí ji ale napomenul soudce Robert Pacovský. Uvedl, že jí nepřísluší nic takového hodnotit.

Ve své řeči Rath vysvětloval, co podle něj bylo obsahem rozhovorů, které zachytily odposlechy. "Pokud jsem s Kottovými řešil cokoli okolo peněz, pak s vědomím toho, že se jednalo o volby a sponzorskou činnost," řekl Rath. Manželé Kottovi v dubnu dostali nepravomocně trest 7,5 roku vězení. Kateřina Kottová, dříve Pancová, byla ředitelkou kladenské nemocnice a její partner Petr Kott náměstkem kraje pro nemocnice. Obžaloba je považuje za organizátory korupce.

Rath upozornil, že u Buštěhradu a gymnázia Salačová jeho jméno nezmínila

Bývalý poslanec a hejtman se zaměřil na to, kdo v kauze údajně uplácel. Podle obžaloby to byly firmy, které získaly zakázky. Rath ale citoval výpovědi šéfů a manažerů firem, kteří podle něj popřeli, že by ho znali, nebo byť jen zprostředkovaně chtěli dát nějaký úplatek.

Rath také popřel tvrzení obžaloby, že přijal úplatek v souvislosti s rekonstrukcí buštěhradského zámku či hostivického gymnázia. Poukázal na to, že v této souvislosti se o jeho jménu nezmínila ani spolupracující obviněná Ivana Salačová. Její výpovědi Rath často cituje a zpochybňuje, protože jsou v nich prý rozpory. "Pro koho byla určená provize? Pro Pancovou. Kdo byl cílovým příjemcem provize? Nevím," citoval Rath otázky policie a odpovědi Salačové ohledně opravy zámku Buštěhrad. Vyšetřovatelé na ni podle něho také vyvíjeli nátlak. Její výpovědi se týkaly stavebních zakázek.

David Rath s advokátkou Marcelou Ondřejovou
Autor: Vít Šimánek

Druhá větev soudního líčení

Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. Podle Jiráta se Rath podílel jako krajský hejtman na korupčním systému, s jehož pomocí se upravovaly veřejné zakázky tak, aby vyhovovaly předem vybraným firmám. Tendry se týkaly opravy staveb a modernizace nemocnic. Obhájkyně Marcela Ondřejová soudu navrhla, aby Ratha zprostil obžaloby z korupce. Obžaloba je podle ní snůška spekulativních dohadů.

Hlavní líčení bylo rozděleno do dvou částí. Nynější část se kromě Ratha týká slovenské podnikatelky Lucie Novanské, která podle obžaloby organizovala upravené soutěže. Její závěrečná řeč ale byla pouze o několika slovech.