Mládek zůstává ve vládě, podržel ho premiér i prezident

Praha – Jan Mládek (ČSSD) zůstává navzdory předpokladům, že by ho mohl chtít premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyměnit, ministrem průmyslu a obchodu. Předseda vlády oznámil po schůzce s ministrem průmyslu, že Mládka, jehož podpořil prezident Miloš Zeman, ve funkci ponechá. Hovoří však o poslední šanci. Chce, aby Mládek zlepšil především komunikaci.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

O tlaku na odchod šéfa průmyslu a obchodu Jana Mládka se spekulovalo už několik týdnů. Začátkem června premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že „sociálnědemokratický tým ve vládě musí zařadit vyšší rychlost, protože mezi ministry potřebujeme dravé štiky, ne nějaké líné spokojené kapry“. Ministry-spolustraníky si potom pozval na bilanční schůzky a podle informací serveru Neovlivní tlačil Mládka k odchodu. Po schůzce ale Mládek ve funkci neskončil. „Já jsem vyměnil ministra školství a v tuto chvíli neplánuji další změny,“ řekl premiér po schůzce.

Video UDÁLOSTI: Jan Mládek nekončí
video

UDÁLOSTI: Jan Mládek nekončí

Sobotka žádá o zlepšení komunikace a prezentace, prezident je spokojen

Bohuslav Sobotka ale Jana Mládka vyzval, aby zlepšil komunikace a prezentaci své práce. „Mluvili jsme o tom, jak zlepšit prezentaci práce ministerstva průmyslu a obchodu, jak zintenzivnit činnost,“ shrnul Sobotka. Podle Mládka hovořili také o těžebních limitech či rozpočtu.

Jan Mládek čelí i opoziční kritice kvůli energetickému zákonu, podle Neovlivni také není dobře zapsán u premiérových poradců. Zato má podporu prezidenta Zemana. Mládka označil za dobrého ministra, ocenil, že nastartoval ekonomickou diplomacii. „Pomohl rozvoji našeho průmyslu,“ řekla hlava státu a naznačila, že případné odvolání by si dlouze promýšlela. „Já bych konzultoval tuto záležitost jednak s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem, jednak s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým,“ řekl Miloš Zeman. Dodal, že vláda má jiný slabý článek než Jana Mládka.

Schůzku Sobotka-Mládek zdržel koaliční spor o Šincla

Schůzka s premiérem, která měla rozhodnout o osudu Jan Mládka, se měla konat již před dvěma týdny. Odsunula ji ale koaliční rozmíška, ve kterou přerostl spor mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem, zda ho šéf státní kasy vydíral. Jádrem sporu byl zákon o pojišťovnictví, který měl připravit o peníze zprostředkovatele pojištění. Koalice nakonec návrh stáhla.

Nyní jí spíše otřásají spory o peníze a konečnou podobu rozpočtu na rok 2016. Ani prezident Zeman ale nepředpokládá, že by kabinet kvůli rozpočtu padl.