Drulák končí jako Zaorálkův náměstek, na ministerstvu zůstává

Náměstek ministra zahraničí Petr Drulák skončil na své pozici, vystřídá ho Lukáš Kaucký, který měl dosud na starosti logistiku a služby. Podle Druláka je jeho odchod výsledkem dohody s ministrem Zaorálkem, nově se stane politickým tajemníkem šéfa tuzemské diplomacie.

Petr Drulák
Zdroj: ČT24, ČTK Autor: Michal Kamaryt

Drulák v loňském roce čelil v loňském roce kritice kvůli snahám o odklon české zahraniční politiky od odkazu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Lidskoprávní aspekt tuzemské diplomacie označil za chybný a v souvislosti s tehdejší návštěvou Lubomíra Zaorálka v Pekingu uváděl, že je potřeba prosazovat lidská práva méně konfrontačním způsobem. Za to si vysloužil kritiku premiéra Sobotky i revizi jím připravované zahraničněpolitické koncepce Česka. Havlovská linie v ní zůstala zachovaná.

Svůj odchod z pozice politického náměstka a přesun v rámci kanceláří Černínského paláce ovšem Drulák do souvislosti s loňským sporem nedává – vysvětluje ho vzájemnou dohodou s ministrem Zaorálkem, ke které mělo dojít ještě před dneškem, a stejně hovoří i ministr. První červencový den je totiž okamžik klíčové změny v tuzemské byrokracii; se začátkem platnosti služebního zákona začíná přechod státních úředníků do služebního (místo pracovního) poměru. S touto úpravou zároveň oficiálně přichází rozdělení náměstků na ministerstvech na takzvané politické a odborné.

„V souvislosti s novým služebním zákonem jsem se pokusil zmenšit počet odborných náměstků a zredukovat vedení ministerstva,“ řekl Zaorálek. „Chtěl bych, aby pan Drulák se více věnoval přípravě koncepčních materiálů, postojů a prosazování politiky ministerstva.“

Drulák se stane ředitelem Zaorálkova politického kabinetu. Vzniknout by měl v průběhu července, a coby „mikro-think-tank“ má připravovat strategie a koncepce pro šéfa české diplomacie. Současně s tím má Drulák působit jako poradce ministra. Zaorálek od něj očekává práci na podkladech ke směřování české zahraniční politiky. Funkci takzvaného politického náměstka, druhého muže Černínského paláce, zaujme místo bezpartajního Druláka sociální demokrat Lukáš Kaucký.

„Několikrát jsme se dostali do situace, kdy jsme museli řešit kontroverzní výroky z úst náměstka Druláka a byli jsme ubezpečování, že to není oficiální stanovisko. Jsem rád, že se to vyřešilo a že je naprosto zřejmé, kdo ministerstvo zahraničních věcí řídí,“ reagoval na rošádu v zamini místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

ČSSD hlásí příchod

Bývalý předseda Mladých sociálních demokratů a jedním z několika současných náměstků na ministerstvu zahraničí s vazbami na nejsilnější vládní stranu; zasedá v pražském zastupitelstvu a byl i delegátem nedávného volebního sjezdu.

Přesunem Druláka na novou pozici a jeho nahrazením Kauckým se počet náměstků na ministerstvu zahraničí snižuje z osmi na sedm. Právě na tomto ministerstvu došlo k nejviditelnějšímu nárůstu počtu náměstků, v jednu chvíli jich v Černínském paláci pod Zaorálkovým vedením působilo i devět (ministerský předchůdce Schwarzenberg si vystačil se čtyřmi). Úřad čelil také kritice tisku a odborů ministerstva kvůli houfnému přijímání zaměstnanců bez výběrového řízení před 1. červencem, kvůli jejich údajné vazbě na ČSSD.

Už dříve do Černínského paláce přišel Jakub Kulhánek, který vede sekci bezpečnostní a multilaterální, a nedávno i propuštěný náměstek z ministerstva financí Martin Pros. Ten řídí sekci informačních technologií. V dohledné době se ale má stát náměstkem pro ekonomicko-provozní záležitosti, a bude tak mít na starosti i rozpočet ministerstva. Minulost v ČSSD má také státní tajemník MZV Petr Gajdušek, jehož funkce je na úrovni náměstka.

Nárůst počtu náměstků na ministerstvech dnes kritizovala i opoziční ODS, podle níž bylo v roce 2013 66 náměstků a za současné vlády jich je 107. „Vláda dál rozhazuje peníze daňových poplatníků, protože jen náklady na 41 nových náměstků a státních tajemníků překračují částku 100 miliónů korun ročně. Zákon o státní službě, který dnes vstoupil v účinnost v plné míře, využila vláda k politizaci státní správy a k rozdání trafik,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Koalice podle něj současně využila služební zákon k „zabetonování“ svých lidí na roky ve státním aparátu.