Protikorupční policie obvinila člena předsednictva ČSSD Duška

Protikorupční policie obvinila člena předsednictva ČSSD Roberta Duška. Obvinění čelí zatím z blíže nespecifikovaných trestných činů. Bývalý europoslanec a dlouholetý předseda ČSSD v Libereckém kraji informaci potvrdil, považuje to ale za nedorozumění. Po obvinění se vzdal členství v předsednictvu ČSSD. Podle Centra nezávislé investigace (CNI) a Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP) by se Duškova trestná činnost měla týkat veřejných zakázek a evropských dotací.

„Jsem přesvědčen, že se jedná o nedorozumění. Považuji to za standardní součást politického boje v Libereckém kraji,“ uvedl k obvinění. Z čeho je obviněn, nechtěl specifikovat. V tiskovém prohlášení, které poskytla mluvčí strany Eva Gregorová, pak uvedl, že odchází z předsednictva, aby svým případem sociální demokracii nezatěžoval. Věří tomu, že vyšetřování ukáže, že nic neudělal. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Duškovu rezignaci uvítal.

Dušek vedl ČSSD Libereckého kraje od ledna 2009 do ledna 2015, kdy mu vypršel mandát. Jeho trestní stíhání má souviset s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě. Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej obvinění Duška odmítl komentovat. „Ke konkrétním osobám se nevyjadřujeme,“ řekl.

Spolu s Duškem jsou podle CNI a KPKP obviněni i další lidé, například bývalý krajský radní pro dopravu za ČSSD Martin Sepp. „Cítím se být nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím,“ řekl Sepp CNI. Mezi obviněnými jsou údajně i někteří liberečtí stavební podnikatelé.

Údajným podvodem při čerpání dotací na výstavbu termálních lázní Domu pohody se protikorupční policie zabývá více než rok. „Ve věci bylo původně obviněno sedm osob, u některých bylo nově trestní stíhání rozšířeno a nově jsou stíhány další čtyři osoby. Celkem tedy 11 lidí,“ uvedl Radim Kadlček z Krajského státního zastupitelství v Liberci. Mezi obviněnými je i bývalý vlastník lázní Jan Imlauf.

Chrastavské lázněLázně společnosti Dům Pohody se v Chrastavě otevřely 3. prosince 2012. Dokončena byla tehdy první etapa za sto milionů korun s tím, že v další přibude dětský bazén s atrakcemi a sportovní hala, která bude sloužit i kulturním a společenským akcím. Dokončení areálu mělo stát dalších 120 milionů korun. Vše ale zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který vyvrcholil insolvenčním řízením. Firmu Dům pohody, které areál patří, vlastnila do roku 2009 společnost Imstav Group, jejímž majitelem byl Imlauf. Lázně jsou od listopadu 2013 v konkurzu. Do insolvence je poslal právě bývalý vlastník a jeho firmy. Věřitelům dluží lázně téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na výstavbu lázní poskytla dotaci, v konkurzu žádá přes 121 milionů.


Sepp nemá problémy s policií poprvé. Byl obžalovaný za to, že jako zastupitel nezákonně pobíral odměny ve společnostech Libereckého kraje. Soud ho ale letos zprostil obžaloby. Podle CNI se přiklonil k tvrzení obžalovaných, že jsou právními laiky a disponovali posudky, které jim pobírání odměn schvalovaly. Spolu s Duškem ale Sepp figuroval i v kauze bývalého policejního ředitele v Liberci Miroslava Dvořáka. Ten měl na Duškovu přímluvu zařídit smazání Seppova dopravního přestupku. Tehdejší radní jel obcí více než stokilometrovou rychlostí. Dvořák nakonec od soudu v této kauze odešel s podmínkou.