Svědek proti Rittigovi popřel tunelování, firma prý byla posvátná

Praha - Někdejší obchodní ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta mladší u soudu popřel obžalobu z tunelování firmy. Zdůraznil, že Neograph pro něj byl „posvátnou rodinnou společností“. Shodně jako jeho rovněž obžalovaný otec chápe trestní stíhání jako mstu za to, že u zakázky pro pražský dopravní podnik upozornil na vyvádění peněz k lobbistovi Ivo Rittigovi. Jednání, které je Sittovi vytýkáno, bylo podle něj v souladu se zákonem a vycházelo ze švarcsystému, který v Neographu prosadil spolumajitel firmy a Rittigův pozdější spoluobviněný Jan Janků.

Sitta věří, že jeho stíhání souvisí s kauzou údajně předražených jízdenek vyráběných Neographem. Podle něj i podle kriminalistů posílala firma provizi 17 haléřů z každé jízdenky společnosti Cokeville Assets sídlící na Britských Panenských ostrovech, peníze prý končily u Rittiga. Obvinění z praní špinavých peněz si v této věci vedle lobbisty a jeho právníků vyslechl i Janků.

„V létě 2009 jsem se s pomocí otce dostal k písemným důkazům. Na podzim 2009 jsem začal komunikovat s policií i s Bezpečnostní informační službou s tím, že chci věc řešit, protože z ní nemám dobrý pocit,“ popsal dnes Sitta. Protikorupční policie ho prý nakonec přesvědčila, ať komunikuje jen s ní, protože „nikomu jinému se nedá věřit“.

Obžaloba tvrdí, že Sitta založil v prosinci 2009 firmu Avium Partners v úmyslu získat majetkový prospěch na úkor Neographu. Firma prý Neographu vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí. Sitta uvedl, že společnost založil na základě iniciativy Janků, který mu snížil mzdu v Neographu na polovinu s tím, že zbytek peněz mu poplyne ze zprostředkovatelské smlouvy. „Plnění nebylo fiktivní, ale reálné. Vždy to byl konkrétní, hmatatelný produkt. Vše jsem realizoval osobně,“ zdůraznil.

Janků prý vyžadoval, aby činnost Sitty v Avium Partners zůstala skryta. „Přistoupil jsem na to i proto, že policie mě žádala, ať v Neographu vystupuji neutrálně a ať z něj neodcházím, protože jsem pro ně cenný insider,“ popsal. Práci v Avium Partners prý ale nezastíral a vědělo o ní několik zaměstnanců Neographu včetně sekretářky Janků.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová Sittovi vytýká i uzavření zprostředkovatelských smluv s klienty Neographu, společnostmi Prompt a LightGate. I ty prý ale podle Sitty souvisely s jeho dohodou s Janků. „Rámcové smlouvy s firmami Prompt a LightGate byly podepsány ve stejný den, kdy mi byla snížena mzda,“ řekl.

Trestní stíhání mu prý bylo o problematiku zprostředkovatelských smluv rozšířeno tři pracovní dny poté, co jako svědek vypovídal v kauze jízdenek proti čerstvě obviněnému Rittigovi. Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová, která v případu Sittových jako zmocněnkyně zastupuje nové vedení Neographu, podle něj využila situace a kladla mu při výslechu otázky ohledně firmy Prompt. O smlouvě s LightGate jí prý tehdy řekl sám, předtím o ní údajně nevěděla. 

Čtyřiatřicetiletý Sitta podle obžaloby způsobil Neographu celkovou škodu ve výši 8,2 milionu korun. Za zneužití postavení v obchodním styku mu hrozí až deset let vězení.