Právo dětí má přednost, upozornil ÚS ve sporu o potratovou výstavu

Brno – Pokud se dostane do střetu shromažďovací právo s právy dětí, mají děti přednost, vzkázal Ústavní soud. Ten dnes ukončil spor sdružení Stop Genocidě s městem Chrastava. Radnice sdružení bojujícímu proti potratům loni zakázala uspořádat na náměstí výstavu panelů s drastickými fotografiemi. Město se hájilo tím, že výstava je v blízkosti základní školy.

Stopka pro sdružení Stop Genocidě vystavená městem Chrastava byla oprávněná, řekl Ústavní soud. Radnice tam loni zakázala konání shromáždění za zastavení umělých potratů. S putovní výstavou a peticí už bylo sdružení Stop Genocidě v celé řadě měst. V Chrastavě narazilo hlavně proto, že se akce měla konat v blízkosti základní školy. „První reakce obyvatel byla, že ke mně běhali do kanceláře rozhořčení lidé a ptali se, proč s tím nic neděláme. Osobně jsem vyšel ven, ty panely jsem zkontroloval a musel jsem uznat, že měli pravdu,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov (nez.). Radnice proto výstavu předčasně ukončila a další už ani nepovolila.

Video Ústavní soud řešil spor města Chrastava a sdružení Stop Genocidě
video

Ústavní soud řešil spor města Chrastava a sdružení Stop Genocidě

Stop Genocidě se se zákazem odmítlo smířit, všechny soudy včetně ústavního ale jejich námitky odmítly. Nejvyšší správní soud (NSS) konstatoval, že jakkoliv je obsah panelů vystavovaných stěžovatelem šokující a krutý, jedná se o shromáždění, které v obecné rovině musí společnost strpět. Přesto soud dodal, že shromažďovací právo není absolutní, a v tomto případě nakonec dospěl k závěru, že psychické zdraví malých dětí má přednost. „V konkrétním případě je třeba zohlednit zájmy i těch, kteří by tyto záběry viděli. Podle našeho ústavního pořádku a Úmluvy o právech dítěte v daném případě převážil zájem malých dětí, aby byly ušetřeny brutálních záběrů,“ ztotožnil se s názorem NSS i ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

Právnička: Chyba je v zákoně

Protipotratová výstava sdružení Stop Genocidě obsahuje drastické obrázky jak z různých světových konfliktů, tak i fotky nenarozených plodů. Právě to se vedení města nelíbilo. Organizátoři shromáždění se hájí tím, že školu předem varovali, aby na výstavu nepouštěla děti mladší 15 let. U svých výstav také umisťují varovné cedule. „Chrastavské náměstí bylo příliš malé, aby se dalo dětem zabránit ve vstupu na výstavu. Příště se prostě ty objekty seskupí tak, že obrazy budou dovnitř a vstoupí tam jen ten, koho to zajímá. Dětem můžeme ve vstupu zabránit,“ komentoval nález Ústavního soudu koordinátor výstav Stop Genocidě Petr Tomšík.

Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota si ale myslí, že chyba je hlavně v zákoně. „Evropský soud pro lidská práva stanoví, že shromažďovací právo je výjimečně možné omezit, ale musí se tak stát zákonem a předvídatelným způsobem. To ale v českém právním řádu zakotveno není. Podle mě tu chyboval zákonodárce,“ tvrdí právnička. Český právní řád omezuje například demonstrace u budovy vlády a parlamentu, vzdělávací instituce ale neřeší.