Kongresové centrum chce vydělávat, zajistit to mají ministerstva

Praha – Kongresové centrum Praha chce, aby stát navázal na minulý rok, kdy ho zachránil před krachem, a zajistil, že se situace již nebude opakovat. Podle vedení společnosti, kterou vlastní stát společně s Prahou, by měla vláda zajistit, aby se právě v Kongresovém centru konaly významné státní akce. Upozornil na to deník Mladá fronta Dnes, podle kterého požadavek podporuje ministr financí Andrej Babiš.

Kongresové centrum Praha (KCP) čeká rekonstrukce a také rozšíření. Peníze na to již dalo město, které je jeho spoluvlastníkem. Aby ale opravené či zcela nové prostory nezely prázdnotou, chce vedení KCP, aby vláda centru zajišťovala lukrativní zakázky v podobě významných státních akcí. Představenstvo kongresového centra se obrátilo na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který by měl instruovat ministry, aby jejich úřady pořádaly v KCP alespoň 30 procent svých akcí. „Tento dopis jsme panu premiérovi skutečně odeslali. Přejeme si podporu v rámci naplněnosti,“ řekl deníku člen představenstva Daniel Štěpán (ČSSD).

Bohuslav Sobotka zatím nedal najevo, jak se k požadavku KCP staví, podpořil jej však ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Stát by měl prioritně utrácet v prostorách, které spoluvlastní,“ uvedl ministr, jenž také podporuje rozšíření na dosud prázdné okolní pozemky. Míní, že by nové prostory mohly sloužit nejenom ke konferencím či výstavám, ale například také jako kanceláře pro úředníky.

Budova kongresového centra – označovaného po jeho dokončení v roce 1981 jako Palác kultury či lidově Pakul – byla dlouhodobou koulí na noze pražského magistrátu. Koncem roku 2013 mělo KCP dvoumiliardové dluhy, které zbyly ještě z předchozí rekonstrukce, a tehdejší vedení města začalo hovořit o krachu. Nakonec mu zabránil majetkový vstup státu, který získal většinový podíl. To se nezměnilo ani poté, co Praha poskytla 800 milionů korun na rekonstrukci ve formě navýšení základního kapitálu.