Zubaři chtějí, aby si lidé platili obyčejné plomby

Zubaři požadují, aby si pacienti platili obyčejné amalgámové plomby. Argumentují mimo jiné tím, že současné nastavení příspěvků od zdravotních pojišťoven není dostatečné a oni musí plomby doplácet ze svého. Ministerstvo zdravotnictví požadavek stomatologů odmítá.
Video Stomatologové chtějí, aby lidé za plomby platili
video

Stomatologové chtějí, aby lidé za plomby platili

„Situace s úhradami ve stomatologii je velmi kritická a cesty jsou dvě. Jednou cestou je zásadní navýšení podílu stomatologické péče z úhrad veřejného zdravotního pojištění a druhá je vyjmutí výkonů, které jsou hrubě podhodnoceny,“ prohlásil ve vysílání ČT24 předseda stomatologické komory Pavel Chrz. Ceny výplně se podle něj pohybují mezi čtyřmi a pěti sty korunami, ale pojišťovny proplácejí jen 242 korun. I proto zubaři žádají politiky o zpoplatnění amalgámu.

„Je potřeba vyjmout výplně z veřejného zdravotního pojištění, protože to je péče, která je ovlivnitelná chováním pacienta. Jsou studie, které jasně prokazují, že se na čistém zubu nikdy zubní kaz neudělá,“ dodal Chrz. Plomby patří k jedněm z nejčastějších výkonů, které zubaři provádějí. Požadavek na jejich vynětí z veřejného zdravotního pojištění opakují neúspěšně již dlouhou dobu. 

Pavel Chrz: „Nežádáme mnoho - pouze rozumné podmínky k výkonu naší nesnadné práce. Nemůžeme donekonečna dotovat plně hrazené výkony, když za 20 let jejich takřka stejných úhrad stoupla jejich skutečná hodnota trojnásobně.“


Ministerstvo: Základní péče musí být pro pacienty zdarma

Ministerstvo zdravotnictví nehodlá vyslyšet volání zubařů ani tentokrát. „Trváme na tom, že je potřeba, aby amalgámové plomby byly hrazeny plně a poskytovány každému bez rozdílu. Pro ministerstvo je nepřijatelné, že by nebyla pacientům hrazena péče ve své základní variantě,“ konstatoval náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

Podle ministerstva zubaři téma plomb zvednou pokaždé, kdy se – tak jako nyní – v dohadovacím řízení s pojišťovnami projednávají proplácené úkony. „Dopis stomatologů vnímáme jako příspěvek do probíhajícího dohodovacího řízení. Ministerstvo do něj nezasahuje, dohodu stran bude respektovat a přenese ji do úhradové vyhlášky,“ uvedla mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

V roce 2012 vyslyšel požadavek zubařů tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a navrhl vynětí úhrad za plomby z plateb pojišťoven. Plomby na pojišťovnu měly být jen pro děti a seniory, lidé v produktivním věku by si je platili sami. Návrh tehdejší vládní koalice ale zamítla. S vynětím plomb z úhrad pojišťoven nesouhlasí ani nynější ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).