70letý podnikatel dostal 9 let vězení. Z lidí vylákal stovky milionů

Hradec Králové - Devět let ve vězení by měl za rozsáhlé podvody strávit 70letý náchodský podnikatel Alexander Dostál. Krajský soud v Hradci Králové ho dnes uznal vinným v celkem 170 skutcích s celkovou škodou 273 milionů korun. Dostál podle obžaloby vylákal peníze od více než osmi stovek lidí pod slibem vysokého zúročení vylákal 421 milionů korun, soud však projednávání další části skutků vyloučil k samostatnému řízení.

„Je patrné, že obžalovaný jednal v podvodném úmyslu, když sliboval zcela nereálné zhodnocení,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Miloslav Ježek. Soud dnes Dostálovi uložil, že musí nahradit škodu poškozeným, kteří se připojili prostřednictvím společných zmocněnců. Dnešní rozsudek není dosud pravomocný, Dostál se proti verdiktu odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Dostál u soudu loni v červnu tvrdil, že výplata peněz klientům byla znemožněna jeho vzetím do vazby a že potřebuje měsíc svobody, aby se peníze objevily. Soudce Ježek však dnes řekl, že nebyl zjištěný žádný účet, na kterém by peníze měly být. „Obžalovaný to stále zahaloval rouškou tajemství, že pouze on sám by peníze mohl získat,“ řekl Ježek.

Hlavní líčení týkající se zbývajících žalovaných skutků nebylo dosud nařízené. „Obžalovaný nesouhlasil se čtením svědeckých výpovědí, což by znamenalo vyslýchat zhruba 800 lidí. Ve lhůtě stanoveném zákonem by se věc ani nedala skončit, proto soud zřejmě přistoupil k tomu opatření a rozhodl pouze o 170 případech,“ řekl státní zástupce Radek Soukup.

Dostál má pořád důvěru některých poškozených

Vynesení rozsudku dnes sledovalo v soudní síni zhruba dvacet poškozených klientů a jejich zmocněnců. „Peníze asi nejsou ani nebudou, mně je to už jasné. Vím to podle své rodiny, když jsme byli kdysi okradeni a do dnešního dne ani koruna, takhle to dopadne i tady,“ uvedl dnes Jan Vlnas, který Dostálovi svěřil zhruba 400 tisíc korun.

Naopak část poškozených Dostálovi stále věří. „Policie udělala chybu, že ho zavřela dříve, než mohl peníze vyplatit. Stále věříme, že by ty peníze vyplatil,“ uvedla jedna z klientek. Dostál u soudu tvrdil, že disponuje například výpisem z účtu u lichtenštejnské banky.

Státní zástupce Soukup dnes řekl, že už v přípravném řízení existovala neoficiální policejní informace, že nejde o pravdivý dokument. „Justiční spoluprací jsme zjistili, že účet neexistuje. Reakce obžalovaného je taková, že tvrdí, že existují účty, o kterých ani lichtenštejnským soudům banky nesmí nic říci,“ řekl Soukup. Podle něj policie Dostála zatkla poté, když se snažil zastavit svou nemovitost a automobil, aby získal peníze.

Alexander Dostál u Krajského soudu v Hradci Králové
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Zmocněnec části poškozených Rostislav Kovář uvedl, že po nabytí právní moci rozhodnutí se bude snažit v rámci exekuce získat pro klienty alespoň část peněz. „Vzhledem k tomu, že Dostál peníze slibuje delší dobu a nic se neděje, tak je otázka, jestli peníze někdy budou,“ řekl s tím, že Dostál vlastní jen dům a auto, což je v porovnání s výši způsobené škody zanedbatelná částka.

Podle obžaloby Dostál nalákal klienty na zhodnocení ve výši 25 až 45 procent ročně. Vklady ale buď pouze vyplácel jinými vklady, nebo je jako půjčky a investice poskytoval subjektům, u nichž nebylo možné očekávat dosažení slibovaného zhodnocení. Podle Dostálova tvrzení bylo základem peněz dědictví pěti milionů amerických dolarů, které prý postupně investoval.

Lidé Dostálovi svěřovali částky od desítek tisíc po několik milionů korun. Policie podnikatele původně podezírala, že od 1700 lidí vylákal za osm let téměř miliardu korun. Policisté ale zjistili, že části klientů nevznikla škoda a část lidí se k trestnímu stíhání nepřipojila.