Sobotka: Posuzovat Peroutku z dnešního pohledu není fér

Praha - Posuzovat novináře Ferdinanda Peroutku z pohodlí dnešní společnosti není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) fér. Peroutka podle něj psaním riskoval svůj život a patřil k tomu nejlepšímu v tehdejší české společnosti, řekl Sobotka po setkání s veterány z druhé světové války. Debata vedená především Hradem mu připadá nesmyslná a ahistorická. Takovýmto způsobem podle něj není možné interpretovat dějiny a chování klíčových aktérů.

„Dějiny se nedají vyprávět pozpátku, nedají se vyprávět od konce. Posuzovat činy lidí, kteří v době Protektorátu museli projevovat svou odvahu a svůj názor, z pohodlí dnešní demokratické společnosti v České republice, není fér,“ je přesvědčen ministerský předseda.

Důležité je podle něj posuzovat lidi podle toho, co skutečně zažívali a riskovali. „Peroutka tehdy riskoval tím, co psal, riskoval koncentrační tábor, riskoval věznění, riskoval i smrt. Vůbec válku nemusel přežít,“ poznamenal dále Sobotka o muži, který v koncentračním táboře strávil řadu let.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Zdroj: ČT24

„Rozhodně to nebyl člověk, který by stál stranou, který by se schovával, a byl to člověk, který vždycky byl ochoten napsat svůj názor, a posuzovat to z pohodlí dnešní společnosti, si myslím, že není férový přístup,“ uvedl také premiér.

Některé články Peroutky zejména z doby Protektorátu opakovaně kritizoval prezident Miloš Zeman, podle něhož Peroutka v té době selhal. Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek 'Hitler je gentleman', což ale podle odborníků není pravda. Za svůj výrok se zatím Zeman neomluvil; vnučka Peroutky se toho domáhá žalobou na stát. V posledních týdnech hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejňuje údajně kontroverzní Peroutkovy články.

Ferdinand PeroutkaFerdinand Peroutka je považován za nejvýznamnějšího představitele české demokratické žurnalistiky. „Peroutka patřil k tomu nejlepšímu, co tenkrát mezi českými intelektuály bylo,“ uvedl Sobotka. Je autorem díla Budování státu, pojednávajícího o vzniku a prvních letech Československa. V politických komentářích se jako novinář věnoval širokému rozsahu témat vnitřní i mezinárodní politiky a patřil k výrazným kritikům nacismu a komunismu. (Peroutkův portrét čtěte zde)


Sobotka dnes kauzu komentoval po setkání s asi dvaceti veterány, kteří obdrželi pamětní minci úřadu vlády jako symbolické ocenění jejich odvahy v bojích za svobodu. Příběhy, které od veteránů slyšel, považuje za neuvěřitelné. „Byli to lidé, kteří bojovali v severní Africe, v Anglii, ve Francii, na východní frontě, na západní frontě,“ uvedl s tím, že si velmi váží toho, co udělali pro Československo a jeho svobodu.

„Máme i novodobé hrdiny. Já se nebojím, že by i do budoucna nebyli novodobí hrdinové, prostě lidé, kteří jsou ochotni v rámci armády pro svoji zemi a hodnoty riskovat a nasadit svůj život,“ dodal.

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek