Okamura zakládá nové hnutí - program prý bude stejný jako u Úsvitu

Praha - Poslanci Tomio Okamura a Radim Fiala odešli z hnutí Úsvit a zakládají nové politické uskupení s názvem Svoboda a přímá demokracie. Oznámili to na dnešním brífinku. Hnutí Úsvit dělily vnitřní spory hlavně kvůli hospodaření. Poslanecká frakce Úsvitu už dříve Okamuru i Fialu vyloučila.

„Jde o vynucený, ale nutný krok. Je to reakce na politický puč, který měl zabránit prosazování programu přímé demokracie a který měl umenšit politický vliv hlavního nositele tohoto programu Tomia Okamury,“ prohlásil bývalý předseda Úsvitu.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie má zatím tříčlenný přípravný výbor, v jehož čele stojí Okamura. Vedle Fialy je dalším členem Jaroslav Staník. Potom, co ministerstvo vnitra zaregistruje stanovy, se bude konat volební konference. Na rozdíl od Úsvitu, který měl pouhých devět členů, chce prý budovat i regionální členskou základnu. 

„Změna je v tom, že v uplynulém období blokoval změnu stanov (Úsvitu) směrem k nabírání členů jeden z pučistů,“ prohlásil Okamura. Zájemců o členství jsou prý nyní desítky, takzvaných čekatelů mají být stovky. Předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch ale oponuje, že stanovy blokoval naopak Okamura: „Měl možnost nabírat stovky členů už dávno.“

Video Okamura opustil Úsvit a zakládá nové hnutí
video

Okamura opustil Úsvit a zakládá nové hnutí

Okamura opustil Úsvit a zakládá nové hnutí

ud, 5.5.2015

Tomio Okamura: Cílem puče bylo zabránit prosazení přímé demokracie

Studio ČT24: Nové hnutí na české politické scéně

Financováním se bude nové hnutí podle Fialy teprve zabývat. Státní příspěvky na činnost zůstávají ze zákona Úsvitu. Program nového hnutí však má být podle Okamury stejný jako u Úsvitu. Na brífinku zmínil prosazování přímé demokracie, odpovědnost politiků, nezvyšování daní, nezvýhodňování „nepřizpůsobivých“ lidí, důslednou obhajobu národních zájmů a přísnou imigrační politiku.

Spory v hnutí Úsvit propukly letos v zimě. Obě strany se vinily mimo jiné z údajného vyvádění peněz z hnutí. Část poslanců za Úsvit, kteří nejsou členové hnutí, už dřív oznámila, že chce založit jiné politické uskupení. Okamura je označoval za pučisty, většina členů poslaneckého klubu se ale postavila proti němu.

„My jsme nějaké informace měli, že něco takového plánují, takže já jim popřeji, ať se jim daří. Možná bych to nazval spíš Stranou přímé diktatury, protože to, jakým způsobem řídil pan Okamura Úsvit, tak jestli chce takhle řídit i novou stranu, tak to těm lidem vůbec nezávidím,“ podotkl předseda klubu Úsvitu Marek Černoch. 

Ten upozornil, že byla doména SPD zaregistrována už loni v listopadu: „Jeden z důvodů, o kterém dříve mluvil i Tomio Okamura, byla podobnost zkratky s SPO (Strana práv občanů) a bylo to v rámci plánovaného spojování s panem Velebou a s touto stranou,“ prohlásil Černoch ve Studiu ČT24. 

Poměry ve sněmovně se po dnešku nemění: Okamura a Fiala zůstávají nezařazenými poslanci – budou prý vystupovat pod hlavičkou SPD. Nový poslanecký klub založit nemohou, protože by podle jednacího řádu potřebovali minimálně deset členů. Původně 14členná frakce hnutí Úsvit má teď deset poslanců. Po Okamurově a Fialově vyloučení z ní vystoupili také poslanci Milan Šarapatka a Karel Pražák.


„Myslím si, že šance na politické přežití pana Okamury a Černocha jsou zhruba vyrovnané, protože pan Okamura je poměrně výrazný politik – čitelný a pro určitou část voličů přesvědčivý. Na druhou stranu panu Černochovi zbyla značka Úsvitu, který si také najde nějaké své voliče. Ale nemyslím si, že by se jakákoliv z těchto formací mohla přehoupnout přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny,“ uvedl politický analytik z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek.