Anarchisté pochodovali Prahou: Náš hněv směřuje k mocným

Praha – Přes dvě stovky anarchistů dnes vyrazily z pražského Střeleckého ostrova na pochod městem, který skončil na náměstí Míru. Akcí chtěli protestovat proti válce a také policejnímu zásahu proti levicovým radikálům, kteří údajně spáchali nejméně pět žhářských útoků. Prý zapálili i policejní auta. „Nestojíme ani na jedné straně. Nebudeme nenávidět obyčejné Američany ani Rusy. Naše hněv směřuje k mocným,“ zaznělo na začátku akce.

Pochod začal krátce po druhé hodině odpoledne. Ze Střeleckého ostrova zamířil přes Národní třídu ke Karlovu náměstí a v půl čtvrté skončil na vinohradském náměstí Míru. V čele průvodu byl transparent s nápisem Válku válce. Před odchodem z ostrova pronesli anarchisté několik projevů, ve kterých kritizovali politiky a „společenskou elitu“. Zmiňovali například válečný konflikt na Ukrajině. Na náměstí Míru se akce uzavřela dalšími projevy a vystoupením písničkáře. Pochod se obešel bez problémů, dohlíželi na něj policisté a strážníci. Akci sledovalo také několik policistů v civilu.

Akce se účastní také anarchisté z Ruska. „Válka je jeden z nástrojů kapitalismu, který šíří nenávist mezi lidmi. Válku vyvolávají politici, ale umírají v ní obyčejní lidé,“ dodal jeden z nich.

Anarchisté se ve svých projevech vraceli k policejnímu zásahu z předchozích dní, který považují za projev represe. „Nenecháme se zastrašit. Nazývají nás dokonce teroristy,“ zaznělo mimo jiné z megafonu. Jde o zásah, který v úterý provedla policie na několika místech Česka. Soud posléze poslal do vazby tři z šesti obviněných lidí. Právní kvalifikaci trestných činů státní zastupitelství vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnilo. Podle serveru Lidovky.cz policejní operace mířila proti levicovým radikálům, kteří podle policie spáchali nejméně pět žhářských útoků. Zapálili prý policejní vozy, jednu policejní služebnu a mýtnou bránu.

Podle policie prý za útoky stojí anarchisté z uskupení Síť revolučních buněk: „Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku… prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci,“ uvádí policejní dokumenty, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Levicové organizace obvinění odmítly. Například aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově na svém facebookovém profilu zveřejnili prohlášení, ve kterém označili „monumentální akci s nekonkrétními, ale o to závažnějšími obviněními“ jako vrchol snahy o zastrašení.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý našel například v Brně - Králově Poli extrémně nebezpečný předmět, jehož povahu neupřesnila. Podle všeho to byl nástražný výbušný systém uložený v bytě panelového domu. V souvislosti s nálezem museli čtyři lidé dočasně opustit své obydlí. Policie také zasahovala i v Komunitním centru Ateneo v Mostě, kde se pořádají diskusní večery a projekce. Na místě byli jak uniformovaní policisté, tak kriminalisté v civilu.