Tři dny po zemětřesení v Nepálu stále nacházejí živé, pomáhají i Češi

Tým nepálských a francouzských záchranářů vytáhl z trosek budovy v Káthmándú muže, který přežil sobotní zemětřesení a strávil téměř 80 hodin zavalený v místnosti spolu s třemi mrtvými. Obětem zemětřesení pomáhají zdravotnické a záchranářské týmy z celého světa. Na místo odletěli i zdravotníci z Česka. Nepálské úřady ale humanitárním organizacím oznámily, že již nepotřebují další zahraniční záchranné týmy. Nepálské zemětřesení má už přes pět tisíc obětí, úřadům se stále nepřihlásili čtyři Češi.

Osmadvacetiletý Riši Khanal údajně neměl přístup k žádnému jídlu ani vodě. „Vypadá to, že přežil jen silou vůle,“ řekl lékař Akhileš Šrestha, který ho ošetřoval. Lékaři se domnívají, že neutrpěl žádná závažnější zranění, nejspíš má jen zlomenou nohu. Khanal se nacházel ve druhém patře sedmipatrové budovy, když zemětřesení v sobotu udeřilo. Horní patra domu zůstala neporušená. Záchranáři se k muži prokopali poté, co zaslechli, že se z trosek ozývá volání o pomoc. Záchrana trvala asi pět hodin.

Záchranné týmy už nejsou potřeba, Češi proto vyšlou zdravotníky

Nepálské úřady oznámily humanitárním organizacím, že prý již nepotřebují další zahraniční záchranné týmy, které by do země dorazily pátrat po přeživších sobotního zemětřesení. Místní armáda a další bezpečnostní složky situaci údajně zvládnou. „Pátrací a záchranné práce budou pokračovat, chtěli nám jen sdělit, že mají dostatek vlastních sil,“ prohlásil Jamie McGoldrick z Rozvojového programu OSN, který je hlavním orgánem OSN pro koordinaci rozvojové činnosti. Jestliže jsou prý záchranné týmy „již ve vzduchu nebo právě přistály, mohou dorazit a pomoci“, nicméně v případě, že ještě „čekají na ranveji ve svých zemích, tak jim sdělujeme, aby nepřijížděli,“ dodal.

Do Nepálu proto nepojedou žádné pátrací skupiny, český Traumateam se zaměří na lékařskou pomoc. „V tomto okamžiku je podstatně důležitější pomoct lidem, kteří přežili, protože těch, které lze ještě zachránit, je bohužel minimální počet,“ konstatuje člen týmu Petr Vodička.

Tým 36 lékařů, sester a hasičů z České republiky, který měl na místo vyrazit v úterý ráno, odletěl z pražského ruzyňského letiště krátce po půlnoci.


„Do hodiny po začátku výstavby nemocnice jsme schopni na ambulanci přijmout první pacienty,“ vysvětluje vedoucí Traumateamu Oldřich Klegr. Česká výprava by měla být materiálně zcela nezávislá. „Máme s sebou připraveno vše, co je potřeba zhruba na čtrnáctidenní nasazení, to znamená vodu, jídlo, ubytování, topení, hygienu, celkem 10 a půl tuny materiálu“ říká velitel týmu. Pobyt českého Traumateamu se však možná natáhne až na měsíc.

V Nepálu spolu s místními dobrovolníky organizuje první pomoc pro oblasti těžce postižené zemětřesením také tříčlenný humanitární tým Člověka v tísni. „Vyrážíme z Káthmándú do oblasti Gorka poblíž epicentra zemětřesení, abychom ověřili konkrétní potřeby. Souběžně se snažíme zajistit plynulou logistiku, aby se pomoc dostala na místo co nejrychleji. Jedou s námi i dva místní zdravotníci, kteří budou okamžitě pomáhat,“ říká Denisa Bultasová, která pomoc v Nepálu koordinuje.

Pánek: Humanitární organizace by na místě měly zůstat rok a půl

Podle ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka čeká nepálský venkov v brzké době nedostatek pitné vody a hlad. „Podle informací OSN se odhaduje, že na venkově je asi 800 tisíc lidí, kteří už teď potřebují potraviny, protože žijí v chudých vesnicích v zapadlých údolích. Bude extrémně těžké se dostat k těm, kteří pomoc potřebují. Mnozí nebudou chtít své domovy opustit, mají tam zvířata a svůj jediný majetek,“ říká Pánek.

Humanitární pomoc v Nepálu
Zdroj: Facebook/Nepal In Pictures

Z dlouhodobého hlediska bude také třeba pomoci lidem obnovit domy, dříve než přijde zima. V Káthmándú jsou v prosinci a lednu noční teploty okolo nuly, ale ve výše položených oblastech bývá chladněji. Podle Pánka by humanitární organizace měly v Nepálu zůstat nejméně rok a půl. „Je třeba obnovit zdroje obživy alespoň do té situace, v jaké byly před krizí. Samotná humanitární pomoc, která se v těchto dnech rozdává, řeší jen aktuální průšvih. Než se budeme z Nepálu stahovat, tak se lidé o sebe musí být schopni sami postarat,“ vysvětluje Pánek.

Pánek: Nepál žije z turismu, právě ten může dlouhodobě pomoci

„Obávám se, že část turistů se rozhodne do Nepálu nejet, což by podle mě byla škoda, protože Nepál skutečně z turismu žije,“ řekl Pánek v rádiu Impuls s tím, že určitě není vhodné odlétat teď. „Kdybych měl letět v létě soukromě do Nepálu, tak bych určitě cestu nerušil. Zjistil bych si předtím, jestli už je situace taková, abych tam nepřekážel a nekomplikoval cestu na letiště, ale to letecké společnosti a cestovky velmi rychle dají vědět,“ uzavřel Pánek.

Video Pánek: Bude těžké dostat se k těm, kdo potřebují pomoc
video

Pánek: Bude těžké dostat se k těm, kdo potřebují pomoc

Pánek: Bude těžké dostat se k těm, kdo potřebují pomoc

Hydepark - 27. 4. 2015

O Traumateamu hovoří vedoucí lékař Petr Nestrojil

Bohuslav Sobotka: Prodloužení mise přijde, když bude poptávka

Na sbírkových kontech českých humanitárních organizací na pomoc Nepálu se zatím dohromady sešlo zhruba 10 milionů korun. Lidé posílají peníze převodem, využívají oblíbené dárcovské textové zprávy či on-line platbu kartou. Podle posledních zpráv si zemětřesení vyžádalo více než 4000 životů, někteří lidé na místě však odhadují, že celkový počet obětí by mohl být až 15 000.

Sbírky českých humanitárních organizací:

  • Společnost Člověk v tísni posílá do oblasti tříčlenný humanitární tým, který bude distribuovat pomoc nejohroženějším lidem. Na okamžitou pomoc uvolní až jeden milion korun. Peníze mohou lidé posílat na konto sbírky SOS NEPÁL na číslo 54333345/0300.
  • Také česká Charita vyhlásila peněžitou sbírku a uvolnila 200 000 korun. Lidé mohou příspěvky posílat na účet číslo 55660022/0800, variabilní symbol 107. Vybrané prostředky pošlou pracovníci charity své partnerské organizaci v Nepálu. „Aktuálně lidé potřebují zejména jídlo, vodu a přístřešky pro lidi,“ uvedl Lukáš Laube z Charity ČR.
  • Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, číslo jejího konta je 66888866 /0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 87777. Česká ADRA současně uvolnila 400 000 korun na okamžitou humanitární pomoc, tedy potraviny, přístřešky, vodu či léky. Přímo v Káthmándú se nachází pobočka ADRA, jejíž pracovníci jsou již v terénu.
  • V postižené oblasti pomáhají i pracovníci Červeného kříže. Jeho česká pobočka shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504. „Zaměříme se na oblast Gorka v epicentru zemětřesení. Zásadní teď bude dostat na místo co nejrychleji urgentní zdravotní pomoc a dostatek jídla a vody. Poté se začneme zaměřovat na provizorní opravy zničených domů,“ uvedl vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.
  • Humanitární sbírku na pomoc obětem zemětřesení vyhlašuje také spolek Namasté Nepál, peníze je možné posílat na účet 129929929/0600 pod variabilním symbolem 1234. „Vyzval bych turisty, aby se nebáli a aby do Nepálu jezdili. Turismus je totiž v Nepálu jediným zdrojem příjmů,“ řekl k pomoci v delším časovém horizontu Tomáš Beránek z organizace Namasté.
  • Sbírka neziskové organizace Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE.