Sporné faktury u Homolky: Přes sto tisíc za dva dny poradenství

Praha – Nemocnice Na Homolce řeší další nesrovnalosti v účetnictví. ČT získala dokumenty, podle kterých nemocnice vyplatila svému poradci přes sto tisíc korun za dva dny práce. Podle oficiálních objednávek měl přitom za tuto částku pracovat téměř měsíc. Sám poradce říká, že pochybila nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví nedávno vytklo jejímu šéfovi, že poradenským firmám zadával práci bez výběrového řízení.
Video Další nesrovnalosti v účtech Homolky
video

Další nesrovnalosti v účtech Homolky

Nový šéf Homolky Ivan Oliva dostal od loňského září za úkol především napravit chyby z éry bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Během jeho vedení měly z nemocnice údajně unikat peníze přes dceřiné firmy. Nové vedení se zamotalo do podezřelých účtů kvůli najímání více než desítky externích poradců a firem.

Štábu ČT se dostaly do ruky objednávky, podle kterých si poradce Karel Bidlo přišel na velmi rychlé peníze. Nemocnice si u něj totiž 26. listopadu objednala práci s tím, že denní sazba je pět tisíc korun. Už druhý den mu ale schvaluje k vyplacení dalších 70 tisíc korun – sumu, jakou by Bidlo podle předchozí taxy dostal za dobu 14 dní.

Současný ředitel Homolky Ivan Oliva
Zdroj: ČT24

Za ty samé dva dny podle nemocnice Bidlo stihl ještě další práci, a tak mu Homolka schválila dalších 40 tisíc, což byla odměna stanovená za osm dnů. Sám poradce Bidlo tvrdí, že pochybila nemocnice. „Bylo to špatně sprocesované od nich. Ty činnosti probíhaly už od října a bylo jich tak asi dvojnásobek,“ reagoval poradce po telefonu.

  • Při dotazu ze strany ČT nemocnice nejprve reakci přislíbila. Posléze ji však odmítla s tím, že se množí cílené útoky na její vedení.

Zmíněného Karla Bidla používala nemocnice jako všestranného experta. Radil jí s robotickou chirurgií, autoprovozem, knihou jízd i s využitím nově zastřešeného vchodu. ČT přiznal, že nemocnice chyby v dokumentech teď zpětně napravuje.

Exředitele nemocnice Vladimíra Dbalého a dalších šest lidí už počátkem dubna žalobci poslali před soud. Jejich kauzu údajně zmanipulovaných zakázek by měli soudci začít projednávat během několika měsíců. (Podrobnosti o případu ZDE)

Nemocnice Na Homolce

Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová