Schapiro pochválil Kmoníčka za žehlení sporů se Zemanem

Americký velvyslanec Andrew Schapiro pochválil šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka. Ocenil jeho snahu urovnat spor mezi Hradem a velvyslanectvím. Podle ambasadora také zosobňuje to nejlepší z diplomacie v těžkých časech. Oba muži se dnes setkali při předávání 2,5 milionu korun z diplomatického vánočního bazaru charitativním organizacím.

„Představuje to nejlepší, o čem je diplomacie v těžkých časech,“ uvedl Schapiro na adresu Kmoníčka. „S panem velvyslancem jsme měli a nadále máme přátelské a osobní vztahy,“ reagoval zkušený český diplomat.

Kmoníček, který by se podle médií měl stát příštím velvyslancem v USA, nedávno urovnával slovní rozepři mezi prezidentem Milošem Zemanem a Schapirem. Americký diplomat se pozastavil nad účastí českého prezidenta na oslavách konce druhé světové války v Rusku. Zeman mu vzkázal, že má dveře na Hrad zavřené. Potom, co se na Zemana snesla vlna kritiky a za Schapira se postavil Washington, vysvětloval Kmoníček slova prezidenta tak, že Zeman měl na mysli jen jednu konkrétní připravovanou schůzku.

V rozhovoru pro agenturu AP, zveřejněném v úterý, ale Zeman Schapira znovu za jeho dřívější vyjádření kritizoval: „Vídeňská úmluva (o diplomatických vztazích) velvyslancům jakékoli země přísně zakazuje vměšování do vnitřních záležitostí hostitelského státu. Pan Schapiro buď nevědomky, nebo záměrně tuto dohodu porušil a to ho diskvalifikuje coby profesionála.“

Budoucí velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček a bývalý velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro

Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Ve snaze urovnat spor se dostal do problémů s Hradem i Kmoníček

Kmoníček se ale kvůli snaze urovnat spor dostal do problémů s Hradem sám. V rozhovoru pro Hospodářské noviny minulý týden řekl, že diplomaticky sporné výroky prezidenta nejsou z převážné většiny součástí jeho politických plánů. Vznikají jako spontánní odpovědi na často ne úplně smysluplné otázky a stojí za nimi Zemanova touha provokovat. Prezident podle něj v odpovědi na dotazy občanů při výjezdech do regionů použije často zkratku nebo bonmot: „Jakmile tu zkratku začnete rozebírat logickou, dlouhodobou analýzou, tak je to stejné, jako když logicky rozeberete vtip.“ Pokud by podle Kmoníčka prezidentova slova byla skutečně politickým záměrem, měl by s 99,9 procenta z nich profesionální problém.  

Hrad ale těmito výroky moc nepotěšil. Kancléř Vratislav Mynář v České televizi označil Kmoníčkovo vyjádření za nešťastné. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zase na sociální síti uvedl, že neexistují hloupé otázky. Prezident si podle Ovčáčka dotazů od občanů při návštěvách regionů velmi váží. Kmoníček zřejmě podle mluvčího Hradu hovořil ironicky.