Premiér se rozloučil s expremiérem. Stanislav Gross má pohřeb

Praha – Na Vyšehradě se dnes koná pohřeb Stanislava Grosse. Bývalý český premiér zemřel v minulém týdnu. Rozloučit se s ním přišli premiér Bohuslav Sobotka, někteří ministři a další politici i desítky lidí z řad veřejnosti.

Bývalý premiér za ČSSD Stanislav Gross minulý týden podlehl zřejmě amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Smuteční obřad se od jedenácti hodin uskutečnil v rodinném kruhu. Z Grossových bývalých politických spolupracovníků se zúčastnila pouze exministryně školství Petra Buzková. Konec zhruba půlhodinového obřadu oznámily zvony vyšehradské katedrály. Rakev s ostatky poté pozůstalí doprovodili na hřbitov. 

Předtím se se zesnulým expremiérem Stanislavem Grossem mohla přijít rozloučit i veřejnost. Této možnosti využily desítky lidí včetně politických kolegů, kteří k rakvi bývalého premiéra nosili květiny a smuteční věnce. Těch je v bazilice několik desítek. Na Vyšehrad dorazili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři zahraničí a vnitra Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec (ČSSD) a další členové nejužšího vedení strany, kterou Gross v letech 2004 a 2005 vedl. S expremiérem se rozloučili také jeho bývalí vládní kolegové František Bublan, Jan Kavan a Karel Březina nebo i další bývalí předsedové vlády Jiří Paroubek a Jan Fischer. Z předních českých politiků chyběl prezident Miloš Zeman, který Grossovi v minulosti svědčil na svatbě. Později se ale politicky odcizili. Vláda si Grossovu památku připomněla minutou ticha.

Přečtěte si profil Stanislava Grosse.


Politici na expremiéra vzpomínají jako na výraznou osobnost české politiky

„Zvláště v tuto chvíli na něj vzpomínám dobře,“ řekl novinářům František Bublan. „Byl to velmi dobrý ministr vnitra. K jeho roli premiéra jsem kritičtější. Byl na tu funkci příliš mladý. Vztahy jsme ale měli dobré,“ dodal. „My jsme k sobě měli blízko, protože oba dva jsme byli dlouho ve vedení Mladých sociálních demokratů a také jsme byli společně dvěma nejmladšími členy Zemanovy vlády,“ řekl Karel Březina. „Osobně mám na něho dobré vzpomínky. Naslouchal, uměl mluvit s lidmi. Když jsem kandidoval na senátora na Prostějovsku, tak přijel a pomáhal mi v kampani,“ uvedl bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Bývalý premiér Jan Fischer vyjádřil lítost nad tím, že Gross zemřel tak brzy. „Stanislav Gross, tak jako každý z nás, byl produkt - on i spolutvůrce - politických poměrů doby, ve které žil. Je docela smutné, že řada lidí, kteří se mu tehdy snažili velmi přiblížit, se dneska možná trochu stydí. To, myslím, není dobré,“ podotkl.

Na bývalého šéfa sociální demokracie zavzpomínali i členové jiných politických stran. „Vzpomínám na něj v dobrém. Jediné, co pro něj můžu udělat, je jít se pomodlit u jeho rakve,“ uvedl lidovec Jan Kasal. Podle exministra Ivana Pilipa táhnul Gross sociální demokracii směrem, který byl evropský a moderní. Je smutné, že nezůstal déle, poznamenal.

Video Veřejnost i politici se rozloučili se Stanislavem Grossem
video

Veřejnost i politici se rozloučili se Stanislavem Grossem

Gross se v roce 2004 stal premiérem ve věku 34 let, předtím dělal ministra vnitra. V roce 2005 po aféře s nevyjasněným financováním bytu na pražském Barrandově z funkce předsedy vlády odstoupil a stáhl se z politického života. Až v dubnu 2014 se v pořadu České televize Gross omluvil lidem, kteří mu jako premiérovi důvěřovali a on je zklamal. Tehdy také uvedl, že kdyby měl před lety odvahu říct, že si byt na pražském Barrandově koupil z poslaneckých náhrad, nezamotal by se do polopravd a lží.