Zeman: Putin není sebevrah, na pobaltské státy nezaútočí

Praha – Vojenský útok Ruska na některý z pobaltských států není pravděpodobný, protože prezident Vladimir Putin „není sebevrah“. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl prezident Miloš Zeman, podle kterého Rusko nezaútočí na žádný členský stát NATO. Následovala by totiž vojenská odpověď Aliance, čehož si je šéf Kremlu dobře vědom.

„Nedomnívám se, že by se Rusko pustilo do války tím, že by zaútočilo na některý z členských států NATO. Protože Vladimir Putin není sebevrah a ví, jaké důsledky by to mělo,“ prohlásil Zeman. „Jsem si jistý, že v takovém případě by nastala odpovídající vojenská, nikoli jen politická a ekonomická reakce,“ dodal český prezident.

Obavami z Ruska se od začátku krize na východní Ukrajině, kde bojují proruští separatisté s ukrajinskou armádou, netají především pobaltské státy. Mimo jiné i proto, že v Lotyšsku a Estonsku žijí početné ruskojazyčné menšiny (více zde).

Že by Rusko anektovalo východní Ukrajinu, podobně jako Krym v loňském roce, Zeman také neočekává. Z ekonomického hlediska to prý nedává smysl. „Pochybuji o tom, že by bylo možné vpadnout na východní Ukrajinu už proto, že byla zničena občanskou válkou a Moskva by musela nakrmit desítky milionů hladových krků. Na to její hospodářská kapacita nestačí. Myslím, že Rusko je uspokojeno anexí Krymu.“

„Schapiro se jako profesionál diskvalifikoval“

AP připomíná Zemanovu kritiku západních protiruských sankcí a také jeho veřejnou rozepři s americkým velvyslancem v Česku Andrewem Schapirem. Ten kritizoval Zemanovu plánovanou cestu do Moskvy, kde se měl český prezident 9. května původně zúčastnit vojenské přehlídky konané u příležitosti 70. výročí od konce druhé světové války. Zeman se poté nechal slyšet, že Schapiro porušil diplomatický protokol, a proto má uzavřené dveře na Pražský hrad.

„Vídeňská úmluva velvyslancům jakékoli země přísně zakazuje vměšování do vnitřních záležitostí hostitelského státu. Pan Schapiro buď nevědomky, nebo záměrně tuto dohodu porušil a to ho diskvalifikuje coby profesionála,“ konstatovala nyní česká hlava státu v rozhovoru s americkou agenturou.

Video Schapiro o Zemanovi v Moskvě: Prekérní symbolika
video

Schapiro o Zemanovi v Moskvě: Prekérní symbolika

Schapiro o Zemanovi v Moskvě: Prekérní symbolika

Ovčáček pro ČT: Zeman zavíral dveře jen konkrétní schůzce

Rusko chystá novinky na květnovou přehlídku

V Moskvě se Zeman nakonec vojenské přehlídky nezúčastní. Hrad to oznámil poté, co prezidenta kritizovala část veřejnosti a politiků. „Jedu do Moskvy uctít mrtvé, nikoli živé,“ zdůraznil nyní prezident. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně Zemana za jeho postoj vůči americkému velvyslanci pochválil.