České vrtulníky dostaly nové rotační kulomety, pancéřování i avioniku

Praha - Česká armáda má sedm modernizovaných dopravních vrtulníků pro speciální bojové operace, které se dva roky předělávaly v leteckých opravnách LOM Praha. Modernizaci helikoptér zaplatila vláda Spojených států a vyšla v přepočtu na 700 milionů korun. Upravené vrtulníky už využívají české speciální síly, podobně jako armády nejvyspělejších zemí. „Vrtulník je schopen působit kolem celého světa za všech povětrnostních a klimatických podmínek,“ řekl zástupce velitele základny v Náměšti nad Oslavou Petr Čepelka.

Speciálně upravené stroje mají novou avioniku, navigaci nebo pancéřování a spojují tak to nejlepší z ruské techniky se špičkovými západními technologiemi. „Výbava celkově ulehčuje pilotovi a dává mu možnost soustředit se na let samotný tím, že mu nechává prostor, aby se soustředil na taktickou situaci,“ vysvětlil instruktor pilotů pro speciální operace Mi-171 SOF.

Armáda nyní také může využívat dva rychlopalné rotační kulomety minigun, které za sekundu vystřelí až 50 ran. „Při takové kadenci dopadu ran v okolí cíle není normální člověk schopen dál vést bojovou činnost a řídí se jenom pudem sebezáchovy,“ popsal palubní střelec vrtulníků Mi-171 SOF.

Video Vrtule české armády se točí na světové úrovni
video

Vrtule české armády se točí na světové úrovni

Letecké opravny LOM Praha nedělají modernizace ruských vrtulníků jen pro českou armádu. „Využití transportních vrtulníků stále má velkou perspektivu i v armádách a zemích NATO,“ uvedl ředitel společnosti Roman Plánička.

Vojáci plánují počet vrtulníků, které létají v českých barvách, ještě rozšířit, armáda chce letos vypsat tendr na nákup minimálně 12 nových víceúčelových helikoptér.