Vnitro hlásí: Krajní levice přehrává extrémní pravici 29:7

Praha – Celkem 44 akcí v režii nebo za účasti některé z extremistických skupin, taková je podle zprávy ministerstva vnitra česká bilance od začátku tohoto roku. Mnohem zajímavější než celkový počet je ale fakt, že pouze 7 akcí spadá do krajně pravicového spektra a naopak 29 z nich zorganizovala krajní levice. Zbytek pak připadá na islamofobní protesty, které uspořádaly jak krajně levicové, tak krajně pravicové skupiny. 

Podle ministerské zprávy pokračuje v letošním roce už nějaký čas trvající krize uvnitř krajně pravicové scény. Vytrácí se téma anticiganismu, ale naopak v důsledku nedávných teroristických útoků přichází na pořad dne téma jiné, a to islamofobie. „Poměrně neúspěšně se s protiislámskou kartou pokusily pracovat tradiční pravicově extremistické subjekty,“ píše se ve zprávě a jako příklad zde ministerstvo uvádí Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS). Ta po útocích v Paříži zorganizovala několik demonstrací, které požadovaly i rozpuštění všech zdejších muslimských organizací. Účast ale byla podle ministerstva vnitra „minimální“ a mediální pokrytí „mizivé“.

Zpráva ministerstva vnitra k extremismu 474.77 KB

„Samotná DSSS a další tradiční pravicově extremistické subjekty z hlediska islamofobie promeškaly vhodný okamžik, navíc se začaly profilovat v době, kdy už jejich potenciál byl do značné míry vyčerpán,“ uvádí ministerstvo s odkazem na nová populistická hnutí, která se profilují na základě kombinace nacionalismu a xenofobie. Na druhou stranu u skupiny Islám v České republice nechceme ministerstvo očekává, že i přes relativně vysokou účast na jejich demonstracích zájem lidí o toto hnutí opadne.

V případě amerického konvoje extremisté neuspěli

Na islamofobní vlně se dokázala svézt i krajní levice, a to zejména její anarchistická část. Argumentem anarchistů se podle zprávy MV stala tvrzení, že protiislámských akcí se účastní neonacisté a že islamistický fundamentalismus a islamofobie jsou produktem kapitalismu.

Část krajní levice se ale dokázala mobilizovat i v případě průjezdu americké vojenské kolony. „Trockistické a marxisticko-leninské subjekty navzdory intenzivnímu úsilí nedokázaly zmobilizovat veřejnost k výraznějším aktivitám,“ shrnuje zpráva. Ministerstvo ale upozorňuje ještě na další související věc, a to obrovské množství dezinformací, které se na téma tzv. dragounské jízdy objevilo. Největší vliv mělo už delší čas trvající působení „rádoby zpravodajských portálů Aeronet, Ac24, Stalo-se, Infowars a dalších“. Tyto proruské skupiny ale nenašly výraznou odezvu a průjezd kolony proběhl naprosto bez problémů s minimální účastí odpůrců.

Sobotka: Jízda ruských motorkářů je reakce na konvoj

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)Ruští motorkáři z organizace Noční vlci mají v plánu projet od dubna do května Evropou na oslavu vítězství Rudé armády nad Německem ve druhé světové válce. Trasa demonstrační jízdy má vést přes Bělorusko, Polsko, Českou republiku, Slovensko a Rakousko až do Německa s cílem 9. května v Berlíně. Jejich záměr vyvolal nesouhlas zejména v Polsku, které má s Moskvou kvůli ruským intervencím na Ukrajině velmi chladné vztahy. Za provokaci už označila celou akci i premiérka Ewa Kopaczová. „Určitě je budeme monitorovat. Ale pokud budou dodržovat české zákony, projedou Českou republikou jako kdokoliv jiný,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má v případě chystané jízdy ruských motorkářů jasno – jde o reakci ruské vlády na nedávný průjezd amerického konvoje. „Myslím si, že není náhoda, že vzápětí poté, co těmito zeměmi projel americký konvoj, tak mají projíždět ruští motorkáři,“ poznamenal. Novinářům to dnes řekl po setkání s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou, se kterou ale prý o jízdě nemluvil. „Můj názor se v zásadě shoduje s tím, co k tomu uvedl už ministr zahraničí,“ poznamenal Sobotka s odkazem na slova šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který jízdu označil za provokaci.


Video Sobotka: Jízda Nočních vlků je reakce na konvoj
video

Sobotka: Jízda Nočních vlků je reakce na konvoj