Dálnice D1 bude opět plná značek, omezení a kolon

Na dálnici D1 se vracejí opravy, ale také komplikace. Centrum dopravního výzkumu proto na základě loňských zkušeností nabádá k obezřetnosti. V místech, kde je omezení, je totiž až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že dojde k nehodě. Na D1 se aktuálně pracuje na čtyřech úsecích, další tři by měly brzy přibýt.

Na celé dálnici se za rok 2014 stalo 1014 nehod se škodou vyšší než 100 tisíc korun, zahynulo 10 lidí. U většiny nehod přitom podle odborníků stačilo dávat pozor. Lidé ale dopravní značky mnohdy neřeší. Pro řidiče je například stále problém pravidlo zipu, málokdo respektuje i omezenou rychlost.

Právě na místa, kde bylo nejvíce těchto přestupků, se zaměřilo Centrum dopravního výzkumu. Odborníci například zjistili, že pokud řidič jede 130 km/h a vidí ceduli se zpomalením na 100, rychlost téměř nezmění. Alespoň na 100 km/h zpomalí až u cedule s číslem 80. Nejznatelnější pak bylo zpomalení u značky pozor kolona.

Video Dálnici D1 čekají další uzavírky
video

Dálnici D1 čekají další uzavírky

Přibližně polovina nehod přitom vzniká před dopravním omezením. Dálnice jich bude plná i letos. K již opravovaným úsekům přibydou ještě tři. ŘSD slibuje včasné informace na svých stránkách nebo doporučuje stáhnout do mobilních telefonů speciální aplikaci.